Connect with us

Społeczeństwo

Po obniżeniu limitu prędkości do 80 km/h Francja notuje historyczny rekord bezpieczeństwa na drogach

Opublikowano

-

Według wstępnych szacunków w ubiegłym roku w wypadkach drogowych we Francji zginęło 3259 osób. To najmniej w historii. Rządowa agencja BRD wylicza, że doprowadziło do tego głównie obniżenie limitu na drogach do 80 km/h

Francja - spadek ofiar wypadków drogowych w 2018 r. okazał się największy w historii. Źródło: Sécurité Routière

Liczba ofiar wypadków drogowych w 2018 r. okazał się najniższa w historii Francji. Źródło: Sécurité Routière

Premier Francji ogłosił rekordowo bezpieczny rok na drogach. Według szacunków (bo dokładne dane – tak jak w Polsce – mogą być przedstawione dopiero po 30 stycznia, gdyż do zmarłych w wypadkach zalicza się też zgony w okresie 30 dni od zaistnienia wypadku) na francuskich drogach w 2018 r. zginęło 3259 osób.

To spadek ofiar wypadków o 5,5 proc. w porównaniu do roku 2017. I to nawet o 0,3 proc. lepszy wynik niż najlepszy w historii – w 2013 r.

116 ocalonych dzięki zmniejszeniu dopuszczalnej prędkości

Francuska Agencja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (Sécurité routière) przedstawiła nie tylko liczby wypadków, ale i badania wykonane po 1 lipca 2018 r., gdy na drogach poza miastami zaczął obowiązywać nowy limit – zamiast 90 km/h można maksymalnie jechać 80 km/h.

To właśnie tylko na tych trasach zginęło o 116 osób mniej w porównaniu do poprzednich okresów. A to nie wszystko, bo według szacunków wykonanych przez badaczy dla Sécurité routière, gdyby nie spore problemy z automatycznymi urządzeniami nadzoru na drogach (w listopadzie i grudniu 2018 r. setki fotoradarów zostało zniszczonych podczas protestów „żółtych kamizelek”) mogło zginąć jeszcze 60 osób mniej.

Według danych z badań na drogach po 1 lipca 2018 r. średnia prędkość na drogach, gdzie obniżono limit, spadła o 3,9 km/h. W tym średnia prędkość samochodów osobowych spadła o 1,8 km/h, za to nieznacznie wzrosła średnia prędkość samochodów ciężarowych. Dane zebrano z 50 punktów kontrolnych rozmieszczonych w 20 miejscach Francji.

Łukasz Zboralski