Connect with us

Społeczeństwo

Po publikacji brd24.pl: minister sprawiedliwości nakazał wznowienie śledztwa w sprawie zabicia pieszego w Szczecinie

Opublikowano

-

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nakazał wznowienie śledztwa w sprawie wypadku, w którym bizneswoman zabiła pieszego na pasach w Szczecinie. To efekt publikacji portalu brd24.pl, w którym opisaliśmy skandaliczne kulisy umorzenia tej sprawy
Zdjęcie po wypadku na ul. Mieszka I w Szczecinie. W oddali widoczny czarny mercedes, którym Kinga K. śmiertelnie potrąciła pieszego na przejściu dla pieszych Źródło: Facebook/SuszaSzczecin

Zdjęcie po wypadku na ul. Mieszka I w Szczecinie. W oddali widoczny czarny mercedes, którym Kinga K. śmiertelnie potrąciła pieszego na przejściu dla pieszych Źródło: Facebook/SuszaSzczecin

Wczoraj w portalu brd24.pl opisaliśmy kulisy śledztwa w sprawie wypadku, do którego doszło jesienią ubiegłego roku na ul. Mieszka I w Szczecinie. To wówczas bizneswoman Kinga K. – współwłaścicielka jednej z największych sieci salonów samochodowych w Polsce  – jadąc mercedesem GLE 400 potrąciła na przejściu dla pieszych 85-latka poruszającego się o lasce. Starszego pana zbliżającego się do przejścia widzieli wcześniej dwaj inni kierowcy. Jeden z nich – kurier Pocztexu – jechał prawym pasem i zwalniał, by starszego pana wpuścić. Lewym pasem obok przemknęła  Kinga K. Jechała szybciej niż dopuszczalne w tym miejscu 70 km/h. Uderzyła w staruszka. Mężczyzna nie przeżył wypadku.

Śledczy zamówili ekspertyzę u biegłego sądowego Marka Młodożeńca. Ujawniliśmy, co zawierała. Biegły nie dopatrzył się niczego złego w zachowaniu kierującej mercedesem. Uznał, że jazda powyżej dopuszczalnej prędkości przy zbliżaniu się do tego przejścia (obowiązywało 70 km/h) nie miała znaczenia dla zaistnienia wypadku. Nie odnotował wyprzedzania na przejściu kuriera Pocztexu. Nie wspomniał, że w mercedesie Kingi K. był system prekolizyjny, który autonomicznie włączyłby hamowanie, ale… działał tylko do 70 km/h. Nie zauważył też w opinii, że polskie prawo zobowiązuje kierowców dodatkowo do przepuszczenia pieszego, u którego widoczna jest niepełnosprawność ruchowa – i to nawet poza przejściami dla pieszych.

Skandaliczne błędy zawarte w tej opinii wskazał ekspert BRD Mariusz Sztal. Jednak Prokuratura Rejonowej Szczecin-Zachód w Szczecinie opierając się na zdaniu biegłego Młodożeńca umorzyła postępowanie. Uznała, że sam sobie winny był 85-latek, który zginął pod kołami mercedesa, a Kinga K. nie zrobiła nic złego.

Minister nakazuje wznowić śledztwo

Po tym, jak nagłośniliśmy tę sprawę, głos zabrał sam minister sprawiedliwości. Nakazał prokuratorom wznowić śledztwo w sprawie tego śmiertelnego potrącenia staruszka.

„Starszy pan przechodził o lasce na pasach, śmiertelnie potrąciła go kobieta jadąca rozpędzonym luksusowym autem. Prokuratura Rejonowa w Szczecinie, wbrew oczywistym faktom, umorzyła postępowanie. Nie ma i nie będzie mojej zgody na takie decyzje. Poleciłem wznowić śledztwo” – napisał na Twitterze minister Zbigniew Ziobro.

Łukasz Zboralski