Connect with us

Społeczeństwo

Po tragedii na przejeździe w Szaflarach. Egzaminator ostatecznie skazany za śmierć kursantki

Opublikowano

-

Sąd odwoławczy utrzymał wyrok bezwzględnego więzienia dla egzaminatora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. W 2018 r. w zderzeniu z pociągiem zginęła egzaminowana przez niego 18-letnia dziewczyna, egzaminator uciekł z samochodu
Wypadek na przejeździe kolejowo-drogowym w Szaflarach Fot. Raport PKBWK

Wypadek na przejeździe kolejowo-drogowym w Szaflarach w 2018 r., w którym zginęła 18-letnia Angelika Fot. Raport PKBWK

18-letnia Angelika zdawała w 2018 r. roku egzamin na prawo jazdy po okiem Edwarda R., egzaminatora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Nie zatrzymała się przed przejazdem kolejowym mimo znaku STOP, a auto zgasło jej na torach. 66-latek uciekł z pojazdu, kursantka zginęła, gdy uderzył ją pociąg.

To, że egzaminator nie zatrzymał pojazdu po przejechaniu znaku STOP i sygnale nadawanym przez maszynistę oraz nie pomógł Angelice wypiąć się z pasów, nie było jedynym błędem. Jak wskazała potem Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych maszynista też wydłużył drogę hamowania nie naciskając „hamulca bezpieczeństwa maszynisty”.

Edward R. ostatecznie skazany

Sąd w Nowym Targu we wrześniu ubiegłego roku skazał Edwarda R. na 1,5 roku więzienia i 150 tys. zł nawiązki na rzecz rodziny zmarłej kursantki. Sędzia uznał, że egzaminator nieumyślnie naruszył zasady ruchu drogowego i nie zatrzymał pojazdu, gdy egzaminowana przejechała znak STOP a przez otwarte okno słychać było sygnał „baczność” nadawany przez maszynistę pociągu. W ten sposób Edward R. doprowadził do śmiertelnego wypadku.

Jak podała PAP – Sąd Okręgowy w Nowym Sączu utrzymał w mocy wyrok dla egzaminatora.

ai