Connect with us

Społeczeństwo

Po tragedii na S8. Będzie w Polsce obowiązek wożenia kamizelek odblaskowych w samochodach?

Opublikowano

-

Kierowca zginął uderzony przez ciężarówkę, gdy próbował odkręcić koło w samochodzie na trasie ekspresowej S8. Portal brd24.pl ustalił, że nie miał na sobie kamizelki odblaskowej. Eksperci i politycy uważają, że w Polsce prawo powinno zobowiązać kierowców podróżujących autostradami i ekspresówkami do wożenia kamizelek odblaskowych. Taki wymóg jest w wielu krajach UE
Miejsce śmiertelnego wypadku na drodze ekspresowej S8, gdzie mężczyzna na pasie awaryjnym próbował zmienić koło w samochodzie Fot. Policja

Miejsce śmiertelnego wypadku na drodze ekspresowej S8, gdzie mężczyzna na pasie awaryjnym próbował zmienić koło w samochodzie Fot. Policja

Wczoraj (8 listopada 2022 r.) po godzinie 3 w nocy, na drodze ekspresowej S8 zatrzymało się dwóch mężczyzn podróżujących w kierunku Wrocławia osobową hondą civic. Musieli stanąć, bo hałasowało przednie koło. Z opony zeszło powietrze. 39-letni pasażer wysiadł z samochodu i zabrał się do wymiany koła. W tym czasie nie zauważył go jadący w tę samą stronę kierowca ciężarówki. Uderzony przez rozpędzoną ciężarówkę 39-latek zginął.

Jak ustalił portal brd24.pl mężczyzna, który próbował zmienić koło w samochodzie na ekspresowej drodze, nie miał na sobie kamizelki odblaskowej. A być może, gdyby był widoczny dla kierowcy ciężarówki, tragedii dałoby się uniknąć.

Europejski wymóg. Eksperci: w Polsce też powinniśmy go wprowadzić

W Europie dawno zdano sobie sprawę z tego, że kierowcy opuszczający pojazdy, zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu, powinni zakładać kamizelki odblaskowe. Dlatego jest to wymagany przez prawo element wyposażenia samochodu w wielu krajach UE.

Kierowca musi mieć kamizelkę odblaskową w pojeździe w następujących krajach: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Niemcy, Włochy, Litwa, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, Rumunia (dla pojazdów powyżej 3,5 ton), Słowacja, Słowenia, Hiszpania [dane za: Going Abroad, Komisja Europejska].

W Polsce wiele lat temu politycy zobowiązali prawnie pieszych do zakładania odblasków poza obszarem zabudowanym tam, gdzie nie ma chodnika lub drogi dla pieszych. Tymczasem choć w ostatnich latach zbudowano ogromną sieć dróg szybkiego ruchu, do dziś nikt nie pomyślał o zobowiązaniu kierowców do posiadania kamizelki odblaskowej w aucie.

– Niezbędna jest nam w Polsce edukacja co do tego, jak należy się zachowywać na autostradach w przypadku awarii pojazdu czy korka. Dla ludzi to wciąż wielka niewiadoma. Nie wszyscy jeszcze wiedzą, że gdy opuszcza się pojazd, to trzeba wyjść za bariery drogowe, a nie przebywać na pasie ruchu – mówi brd24.pl Rafał Zięba, prezes Toru Modlin Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy. – Jest oczywistym, że w przypadku opuszczenia pojazdu na drodze szybkiego ruchu należy założyć kamizelkę odblaskową. Uważam, że prawo powinno narzucić obowiązek jej posiadania. I to nie jednej – każda osoba w pojeździe powinna mieć do dyspozycji kamizelkę odblaskową.

Jerzy Polaczek, poseł PiS i były minister transportu uważa, że po takim wypadku warto wszcząć tego rodzaju dyskusję w Polsce. – Odwołam się do przykładu w transporcie lotniczym, gdzie analiza ryzyk związana z incydentami lotniczymi przekłada się na konkretne obowiązki po stronie załóg, pilotów a czasem i pasażerów – mówi brd24.pl poseł Polaczek. – W transporcie drogowym takie tragiczne wydarzenia sprawiają, że sprawa widoczności na drogach, na których mamy najwyższe dopuszczalne prędkości, powinna być tematem skonkludowanym co do dodatkowych obowiązków uczestników ruchu drogowego.

Obecnie obowiązkowe tylko trójkąt i gaśnica

Obowiązkowym wyposażeniem pojazdu w Polsce są obecnie trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Apteczka nie jest wymagana przez prawo, choć z drugiej strony prawo obliguje do udzielenia pomocy poszkodowanym w wypadkach (za wykonanie tego obowiązku uznawane jest samo powiadomienie służb ratunkowych).

luz