Connect with us

Społeczeństwo

Podstawówka nakręciła film o bezpieczeństwie z gigantem motoryzacyjnym

Szkoła Podstawowa w Suchorabie nagrała film o tym, jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Pomogła firma MAN. A niebawem uczniowie wydadzą płytę z piosenkami o bezpieczeństwie. – W ten sposób dzieci lepiej zapamiętują zasady – mówi wicedyrektor

Opublikowano

-

Szkoła Podstawowa w Suchorabie nagrała film o tym, jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Pomogła firma MAN. A niebawem uczniowie wydadzą płytę z piosenkami o bezpieczeństwie. – W ten sposób dzieci lepiej zapamiętują zasady – mówi wicedyrektor

Duże ciężarówki, często uczęszczane trasy i zbiór porad o tym, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, przechodzić przez jezdnię czy jeździć rowerem. To w skrócie sedno ośmiominutowego filmu o bezpieczeństwie, który nagrali… uczniowie i nauczyciele z podstawówki. Na taki bowiem pomysł promowania bezpieczeństwa wpadli w niewielkiej szkole w Suchorabie (woj. małopolskie).

– Pomysł na film „Bezpiecznie na drodze” powstał w szkole, ale pomogła go zrealizować firma MAN, którą udało nam się pozyskać do współpracy – mówi Joanna Bajer, wicedyrekotr szkoły i szkolny koordynator ds. bezpieczeństwa. – Film stworzyliśmy na wojewódzki konkurs „Odblaskowa szkoła” w Krakowie. Ta impreza promuje noszenie odblasków wśród dzieci. W szkole w Suchorabie zajmujemy się tym od trzech lat. Najtrudniejszy był pierwszy rok, bo trzeba było postarać się, żeby jak najwięcej dzieci miało odblaski. Już wtedy zaczęła nam pomagać firma MAN, która kupuje to dla naszych dzieci co roku. W tym roku otrzymamy od niej kaski rowerowe i planujemy specjalny rajd.

Szkoła Podstawowa w Suchorabie ma szansę nie pierwszy raz błysnąć na wojewódzkim konkursie. W ubiegłym roku zajęła już 3 miejsce na blisko 300 startujących placówek. – Zorganizowaliśmy piknik z udziałem wielu firm i instytucji, na którym w kinie 5D wyświetlaliśmy dla dzieci film o bezpieczeństwie – opowiada Bajer. – Organizowaliśmy też różne konkursy i akcje – nasze dzieci brały udział w jednej z policyjnych kontroli. Kierowcom, którzy jechali zgodnie z przepisami wręczali odznaki, a tym, którzy łamali przepisy – czerwone kartki.

W tym roku szkoła nie tylko nagrała film. Uczniowie z własnych wierszy o bezpieczeństwie stworzyli piosenki, które sami zaśpiewali i nagrali. Wydadzą z nimi płytę. Pod koniec października szkoła zorganizuje turniej BRD, na którym pojawi się rajdowiec Michał Bębenek (pochodzi z pobliskiej Bochni).
– W sprawy bezpieczeństwa na drodze angażuje się cała szkoła – od pierwszaków do szóstoklasistów – mówi Joanna Bajer. – Piknik, nagranie filmu czy piosenek zdecydowanie pomaga w edukacji z tego zakresu. Pogadanki i prelekcje też są ważne, ale na nich dzieci wysłuchają, lub nawet nie do końca wysłuchają prelegenta. Gdy same mocno się zaangażują, zobaczą na własne oczy jak podmuch ciężarówki potrafi przewrócić manekina, to ta wiedza zostaje im w głowach na dłużej.

luz