Connect with us

Społeczeństwo

Policja gotowa na zmianę prawa 1 czerwca jak drogowcy na śnieg?

Opublikowano

-

Jutro wchodzą w życie poważne zmiany w prawie drogowym. Zapytaliśmy Komendę Główną Policji, jaką akcję prewencyjną przygotowała i na czym ją oparła. Nie dostaliśmy odpowiedzi. To nie wróży dobrze…
Policjantka wręczająca odblask seniorce podczas policyjnej akcji "Babciu, Dziadku, coś Ci damy - kolorowy odblask, który mamy" Fot. Policja

Policjantka wręczająca odblask seniorce podczas policyjnej akcji „Babciu, Dziadku, coś Ci damy – kolorowy odblask, który mamy” Fot. Policja

1 czerwca zaczną obowiązywać duże zmiany na drogach. Zwłaszcza w obrębie przejść dla pieszych. Polscy kierowcy ustawowo będą zobowiązani do ustępowania pieszym wchodzącym na przejście – a nie jak do tej pory tylko już na przejściu będącym.

Rząd prosił o 3 miesiące vacatio legis, by przeprowadzić szeroką kampanię społeczną. Tej zabrakło. Ostatecznie Ministerstwo Infrastruktury nie zdążyło z przetargiem za 30 mln zł i opublikowało na YouTube dwa spoty prosząc media o ich rozpowszechnianie.

Mamy pewne obawy, że podobny stopnień przygotowania może być w polskiej Policji. Tydzień temu poprosiliśmy Komendę Główną Policji o podanie – jaką akcję prewencyjną przygotowano w sprawie znowelizowanego prawa dotyczącego sytuacji na przejściach dla pieszych. Chcieliśmy też udostępnienia takiego planu, jeśli powstał. Dopytywaliśmy, czy plan działań przesłano do wszystkich komend powiatowych. I poprosiliśmy o wykaz przejść dla pieszych w polskich miastach, które ze względu na bezpieczeństwo zostaną objęte w ramach takiego planu szczególnym nadzorem.

Do dziś KGP nie odpowiedziała na żadne z tych pytań. Nie wiadomo więc, czy na szczeblu krajowym w ogóle ktoś pomyślał o szerokiej policyjnej akcji prewencyjnej i to nie opartej o polecenie „weźcie i idźcie trochę na drogi dziś”.

Wszystko raczej wskazuje na to, że Komenda Główna Policji jest zupełnie nieprzygotowana. Świadczyć może o tym odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury. Pytaliśmy bowiem, czy Krajowa Rada BRD usytuowana w tym resorcie otrzymała przed 1 czerwca jakikolwiek plan akcji prewencyjnej od policji i czy ten plan był z KRBRD konsultowany. Naszego pytania nie przeczytano podczas konferencji z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. Odpowiedź dostaliśmy po konferencji mailem. Jest bardziej niż wymijająca.

„Wszyscy członkowie Krajowej Rady BRD włączają się już we wspólny wysiłek informacyjno-edukacyjny. Będą oni prowadzili wzmożone działania wg obszarów kompetencji, którymi się zajmują dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Będą prowadzone intensywne dalsze działania inżynieryjne, inwestycyjne, szkoleniowe, edukacyjne, promocyjne i kontrolne w obszarze poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego z chwilą wejścia w życie przepisów oraz w czasie ich obowiązywania: do końca bieżącego roku i w latach następnych” – napisał nam Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.

Łukasz Zboralski