Connect with us

Społeczeństwo

Policja: „Kierowco! Uważaj na pieszych!” Wreszcie coś się zmienia?

Opublikowano

-

Komenda Główna Policji zamieściła komunikat w sprawie pieszych. Już nie tylko zwraca uwagę pieszym na odblaski. Przede wszystkim ostrzega kierowców, żeby uważali – zwłaszcza przy przejściach dla pieszych

Przejście dla pieszych i komunikat policji Fot. CC0

Policja przypomina kierowcom w Polsce, że powinni bardziej uważać w okolicach przejść dla pieszych. Wskazuje też, że przy wyższych prędkościach kierowca praktycznie nie daje pieszemu szansy na przeżycie, gdy dojdzie do zderzenia. Fot. KGP/CC0

Taki komunikat nie powinien dziwić. A jednak – w Polsce do tej pory Policja oficjalnie zawsze głównie zwracała uwagę pieszym. Zwykle standardowo przypominała o tym, że gdy piesi ubierają odblaski, to stają się lepiej dla kierowców widoczni.

Tymczasem od tygodni przytaczamy na brd24.pl relacje z wypadków z pieszymi, do których dochodzi na przejściach. Te są oznakowane znakami poziomymi i pionowymi. Dlatego kierowcy powinni w tych miejscach zachować szczególną ostrożność i zwalniać. Jednak codziennie dochodzi do kilku wypadków, w których kierowca nie ustępuje pierwszeństwa pieszym będącym już na pasach.

Policja apeluje do kierowców…

Teraz Komenda Główna Policji zamieściła ostrzeżenie, w którym przede wszystkim zwraca się do kierowców.

„Apelujemy do kierujących, aby obserwując drogę wzięli pod uwagę, że poruszają się po niej piesi uczestnicy ruchu, którzy ze względu na wcześnie zapadający zmrok i warunki pogodowe mogą być słabo widoczni. Szczególnie w rejonie przejść dla pieszych kierujący powinni pamiętać, że pieszy może pojawić się w pobliżu w każdej chwili” – piszą funkcjonariusze. I dodają: „Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża”.

KGP przypomina kierowcom, jaką szansę na przeżycie dają pieszym w zależności od prędkości przy której dochodzi do wypadku.

30 km/h –  pieszy ma ponad 90 proc. szans na przeżycie wypadku,
50 km/h – pieszy ma 40-60 proc. szans na przeżycie wypadku,
70 km/h – pieszy nie ma prawie żadnych szans na przeżycie wypadku.

…i radzi pieszym

Policjanci jednocześnie uwrażliwiają pieszych zalecając im zadbanie o element odblaskowy, co pomoże kierowcom szybciej zauważyć ich na ciemnej drodze. Dodają też: „każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu”.

Taka komunikacja ze strony KGP – uwzględniająca złe zachowania kierowców, zwłaszcza w obrębie przejść dla pieszych i jednocześnie doradzająca pieszym zachowania zabezpieczające ich na drodze, to pewna nowość. Oby utrzymała się na długo.

luz