Connect with us

Społeczeństwo

Policja ujawnia coraz więcej cofniętych liczników. Rekordziście „znikło” prawie 200 tys. km

Opublikowano

-

Obowiązek spisywania licznika samochodu podczas kontroli drogówki skutkuje coraz większą liczbą ujawnianych przez policję nieprawidłowości. Rekordzista miał zaniżony przebieg o prawie 200 tys. km

Wskaźniki na desce rozdzielczej samochodu. Fot. CC0

Wskaźniki na desce rozdzielczej samochodu. Fot. CC0

Policjanci z Krapkowic podsumowali pierwsze efekty nowego obowiązku podczas kontroli drogowych. Ujawnili już kilka samochodów z nieprawidłowym stanem drogomierza.

4 stycznia 2020 roku patrol zatrzymał w Krapkowicach do kontroli samochód ciężarowy z Bydgoszczy. Po weryfikacji w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców okazało się, że wskazanie jego drogomierza jest zaniżone o około 10 tys. kilometrów.

Dzień później stan licznika nie zgadzał się – o 5 tys. km – w osobowym citroenie.

Rekordowo zaniżone okazało się wskazanie licznika osobowej skody należącej do 31-latka z gminy Gogolin. Wcześniejszy wpis ze stacji diagnostycznej wykazał przebieg 342 tys. km, a podczas kontroli policyjnej licznik wskazywał zaledwie… 156,5 tys. km. To mniej o ponad 185 tys. km.

Kierowcy wszystkich tych pojazdów nie potrafili wyjaśnić, dlaczego stany liczników są niższe niż te odnotowane i zarejestrowane w bazie CEPiK w 2019 roku.
To, jak doszło do zmian drogomierza – co od ubiegłego roku jest przestępstwem – badać będą policjanci w dochodzeniach.

ai