Connect with us

Społeczeństwo

Posłanka zagubiona w czasie. Interpeluje w sprawie fotoradarów straży miejskich, choć od dwóch lat ich nie mogą używać

Posłanka PO Bożena Kamińska kilka dni temu złożyła interpelację do ministra infrastruktury. Krytykuje w niej używanie fotoradarów przez straż miejską. Nie zauważyła, że od dwóch lat strażnicy tych urządzeń używać nie mogą oraz… że sama za tym głosowała w Sejmie w 2015 r.

Opublikowano

-

Posłanka PO Bożena Kamińska kilka dni temu złożyła interpelację do ministra infrastruktury. Krytykuje w niej używanie fotoradarów przez straż miejską. Nie zauważyła, że od dwóch lat strażnicy tych urządzeń używać nie mogą oraz… że sama za tym głosowała w Sejmie w 2015 r.

Posłanka Platformy Obywatelskiej Bożena Kamińska. Fot. PO/CC-ASA-2.0

Posłanka Platformy Obywatelskiej Bożena Kamińska. Fot. PO/CC-ASA-2.0

Interpelacja posłanki Platformy Obywatelskiej Bożeny Kamińskiej to chyba jeden z najdobitniejszych dowodów na to, jak wygląda polski parlamentaryzm i jaką wiedzę mają ludzie zasiadający w ławach poselskich – i to nie tylko o dziedzinach, którymi się zajmują, ale nawet o własnych dokonaniach.

Posłanka Kamińska 30 marca tego roku sporządziła interpelację nr 21218 do ministra infrastruktury „W sprawie realnego wpływu fotoradarów na bezpieczeństwo”.
Już w pierwszym zdaniu wykazuje potężną ignorancję i niewiedzę, pisząc do ministra Andrzeja Adamczyka tak: „Fotoradary niewątpliwie mają pewien – niezbyt duży – wpływ na poprawę bezpieczeństwa w duchu drogowym”. Bo wpływ fotoradarów na poprawę bezpieczeństwa w punktach, gdzie są instalowane jest od dawna dość dobrze zbadany i udokumentowany – to narzędzie pozwala redukować liczbę wypadków śmiertelnych o ok. 40 proc.

Krytykuje fotoradary straży gminnych, których te już nie mają…

Ale posłanka w dalszej części interpelacji pozwala sobie na jeszcze większą ignorancję i dezynwolturę, pisząc: „Ponad wszelką wątpliwość nieprawdziwe jest twierdzenie, że fotoradary ustawiane przez Inspekcje Transportu Drogowego, czy też Straże Miejskie mają służyć poprawie bezpieczeństwa. W obecnym kształcie funkcjonującego systemu i działań wspomnianych instytucji głównym celem funkcjonowania w infrastrukturze drogowej fotoradarów jest ten fiskalny”.

Dobrze Państwo przeczytaliście – parlamentarzystka PO pisze o fotoradarach straży miejskich. I to nie jest jej jednorazowa pomyłka w piśmie. Pisze też bowiem, potępiając kontrole prowadzone fotoradarami z ukrycia, że „nierzadko, że fotoradary nieprawidłowo zainstalowane lub nieprawidłowo obsługiwane dokonują błędnych pomiarów. W przypadku Straży Gminnych jest to wręcz
 (nomen omen) zjawisko nagminne”.

…choć sama głosowała za zabraniem fotoradarów samorządom

Tymczasem, jak wiadomo, od stycznia 2016 r. straże miejskie i gminne pozbawione zostały możliwości wykorzystywania zarówno fotoradarów mobilnych jak i niestety nawet stacjonarnych (i to w miejscach, w których fotoradary przestały działać, przyczyniło się do wzrostu ofiar śmiertelnych wypadków o 46 proc.! – czytaj badanie Instytutu Transportu Drogowego).

Niewiedza posłanki tak nas zdumiała, że postanowiliśmy sprawdzić, czy może ten ważny fakt ominął ją w 2015 r. w Sejmie. I tu zaskoczenie – posłanka Bożena Kamińska nie tylko brała udział w głosowaniach 24 lipca 2015 r. podczas 97. posiedzenia Sejmu, ale sama głosowała za przyjęciem przepisów, które pozbawiły straże gminne i miejskie możliwości używania urządzeń rejestrujących prędkość.

zrzut-ekranu-2018-04-06-o-10-49-03

W tej sprawie przykre jest nie tylko to, że w sprawach bezpieczeństwa ruchu drogowego interpelują parlamentarzyści, którzy nie tylko nie mają pojęcia o tej dziedzinie ale – jak widać – nie zasięgają nawet porad ekspertów. Smutne jest także to, że ministrowie muszą odpowiadać na tysiące podobnych interpelacji. Także wnioskiem posłanko PO Bożeny Kamińskiej jacyś pracownicy w Ministerstwie Infrastruktury będą musieli się zająć. Stracą czas na odpisywanie i wysyłanie dokumentów. Za ten czas płacą przecież wszyscy podatnicy i czas ten urzędnicy mogliby spożytkować na naprawdę ważne zajęcia.

Łukasz Zboralski

Pełna treść interpelacji przekazana przez biuro poselskie Bożeny Kamińskiej – POBIERZ PLIK DOC