Connect with us

Społeczeństwo

Poszukiwani zawodowi kierowcy

Opublikowano

-

Obecnie branża transportowa przeżywa niemałe kłopoty. Na planowanie oraz realizację zleceń negatywnie wpływa brak wykwalifikowanych pracowników. Szacuje się, że w Polsce na zawodowych kierowców czeka około 100 000 miejsc pracy. Z brakami kadrowymi borykają się także inne kraje w Europie. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest wojna tocząca się na terytorium Ukrainy. Przed jej wybuchem w transporcie było zatrudnionych wielu obywateli tego kraju. Czy branża transportowa jest na tyle atrakcyjna płacowo, że może skusić zarobkami potencjalnych pracowników?
Kierowcy zawodowi Fot. mat. reklamodawcy

Kierowcy zawodowi Fot. mat. reklamodawcy

Wynagrodzenie kierowcy zawodowego

Na wielkość otrzymywanego wynagrodzenia ma wpływ szereg czynników. Jeśli mowa o kierowcach zawodowych, znaczenie ma przede wszystkim miejsce świadczenia pracy. Inne dochody mają kierowcy w transporcie krajowym, inne w międzynarodowym.  Oczywiście ważnym elementem jest także posiadane doświadczenie, staż pracy czy dodatkowe kwalifikacje.  Do tego dochodzą różne zmienne takie jak praca w godzinach nocnych, w dni świąteczne, wypracowane nadgodziny i delegacje. Wskazywana w statystykach płaca kierowcy tira w Polsce to ok. 6300 zł.  netto. Jest to wartość średnia, na którą składają się dodatkowe elementy takie jak m.in. diety, premie czy dodatki. Według tych samych źródeł kierowca busa do 3,5t zarabia ok. 4350 zł netto. Jeśli od tych wartości odejmiemy szereg dodatków, kwota „na rękę” wypada kolejno na 2400 zł. I 2200 zł. (statystyki za 2021 r.).  Raport stworzony przez Polski Instytut Transportu Drogowego wskazuje, że w 2021 r. ponad połowa kierowców zarabiała ponad 6000 zł. netto. Wyższe wynagrodzenia obejmują kierowców transportu międzynarodowego. Obecnie szacowane są na ok. 7000 zł., choć są sytuacje, gdzie płaca przewyższa 10 000zł. za miesiąc. Pracując w transporcie krajowym, kierowca może liczyć na stawki rzędu 4500-5000 zł. netto miesięcznie. Na wysokość uposażenia mają wpływ zmieniające się przepisy dotyczące wynagrodzeń jak np. pakiet mobilności. Kierowcy są zatrudniani na różnego rodzaju umowach. Samozatrudnieni z własnym pojazdem, mogą liczyć na wyższe stawki. W tych przypadkach ciężar opłacania składek, utrzymania floty czy ubezpieczenia spoczywa na kierowcy. Ma on ten komfort, że sam decyduje gdzie i za ile chce świadczyć usługi. Z drugiej strony, przyjmuje na siebie wszelkie zobowiązania i formalności dotyczące prowadzenia działalności. Zaglądając do danych statystycznych
z innych krajów, możemy łatwo sprawdzić, jak przedstawia się na  ich tle portfel Polskiego pracownika. Sięgając za ocean, do Stanów Zjednoczonych, można poczuć wyraźną różnicę, przeliczając kurs dolara, okazuje się, że zarobki oscylują tam od 20 do 30 tys. zł. Z kolei dla kontrastu, w tak blisko położonych Niemczech płaca miesięczna dla początkującego kierowcy to 8000 zł. W Anglii borykającej się także dosyć mocno z brakiem rąk do pracy, kierowca może zarobić nawet 15000 zł.

 

Na zachętę dla kierowcy

Co  może skusić wykwalifikowanego kierowcę do podjęcia pracy w branży? Według danych z raportu „Zarobki kierowców zawodowych w Polsce” w 2021 r. większość zawieranych umów to te o pracę. Daje to potencjalnemu kandydatowi poczucie stabilności i bezpieczeństwa finansowego. Ponadto korzyści, takie jak dodatkowe ubezpieczenie czy szkolenia, stanowią często o wyborze tej, a nie innej oferty pracy. Podsumowując sytuację zarobkową kierowców, zależy ona przede wszystkim od posiadanych kwalifikacji. Reszta jest kwestią ustaleń z pracodawcą. Wypłacane premie, delegacje czy nagrody są zawsze mile widzianą zachętą do podjęcia współpracy.

Po więcej informacji zapraszamy tutaj: https://www.ocrk.pl/ile-zarabia-kierowca-tira/.

Artykuł sponsorowany