Connect with us

Społeczeństwo

Potrąciła pieszą. Policja z Wrocławia dała jej pouczenie, bo… wcześniej nikogo jeszcze nie przejechała

Opublikowano

-

Policjanci wystawią Wam mandat, gdy wyprzedzacie drugim pasem ruchu nawet przed pustym przejściem dla pieszych. Za to pouczenie możecie dostać, gdy wjedziecie w pieszego na pasach. Wrocławska policja uznaje, że jak się przeprosi i nie ma na koncie podobnych „wybryków”, to nie trzeba wystawiać za to mandatu
Policyjne ćwiczenia podczas symulowanego wypadku w Rydułtowach. Fot. Policja

Zdjęcie ilustracyjne. Policjanci podczas ćwiczeń Fot. Policja

Przy ulicy Komandorskiej we Wrocławiu kobieta kierująca samochodem wjechała w pieszą. Na miejsce wezwano pogotowie, na szczęście obrażenia nie okazały się poważne. Poszkodowana, pani Katarzyna, zdumiała się jednak poważnie, gdy policja zakończyła interwencję na… pouczeniu kierującej. Bowiem za samo nieustąpienie pieszemu pierwszeństwa – bez doprowadzenia do kolizji! – wymierza się dziś kierującym karę grzywny w kwocie 1500 zł i 15 punktów karnych.

Radio Wrocław postanowiło sprawdzić, dlaczego policja nie wystawiła mandatu. Odpowiedź funkcjonariusza zdumiewa.

– Sprawczyni udzieliła poszkodowanej pomocy i wyraziła skruchę. Była trzeźwa i nie miała na koncie podobnych wybryków. Policjant nie popełnił błędu – wyjaśnił Radiu Wrocław asp. Rafał Jarząb z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. – Policjant może poprzestać na zastosowaniu środków oddziaływania wychowawczego, jeżeli jest to wystarczające dla wdrożenia sprawcy wykroczenia do poszanowania prawa i zasad współżycia społecznego – dodał.

Zauważmy, co przegapić musiał aspirant Jarząb, że pouczenia nie są zbierane w żadnym systemie w polskiej policji. Zatem ta sama kierująca, gdy wjedzie w kolejną pieszą, nadal dla aspiranta Jarząba będzie osobą, która „nie miała na koncie podobnych wybryków”.

Uznawanie, że pogrożenie palcem przy tak fatalnym zachowaniu, które doprowadza do kolizji z pieszym na przejściu, „wdraża sprawcę do poszanowania prawa”, pozostawiamy bez komentarza.

luz