Connect with us

Społeczeństwo

Prawdziwa akcja ochrony pieszych. Policja skupiła się na kierowcach im zagrażających

Opublikowano

-

Kolejny zwiastun zmiany podejścia policji w kwestii ochrony pieszych? Wielkopolscy funkcjonariusze zrobili akcję, w której skupili się nie na wlepianiu mandatów pieszym, ale na kierowcach im zagrażających

Policjanci wypisujący mandat. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Policja

Policjanci wypisujący mandat. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Policja

Akcje „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” to nie nowość w polskiej Policji. Organizowane są cyklicznie od lat. Do tej pory w sprawozdaniach z nich uderzać musiała jednak dużo większa przewaga „ujawnionych wykroczeń” pieszych, zwykle przeważająca liczbę wykroczeń u kierowców, które dostrzegali funkcjonariusze.

Takie nastawienie musiało dziwić. Nie dlatego, że piesi nigdy nie łamią przepisów, ale dlatego, że wszyscy policjanci z własnych statystyk od dawna dobrze wiedzą, iż winnymi wypadków z udziałem pieszych są w zdecydowanej większości kierowcy.
W ostatnich latach doszło już do tego, że jednym z najniebezpieczniejszych miejsc dla pieszych w Polsce stały się przejścia. Połowa wszystkich wypadków z pieszymi wydarza się na „zebrach”. Nie ma prawie dnia, by w jakiejś miejscowości pieszy przechodzący przez przejście nie został potrącony, zwłaszcza teraz, w sezonie jesienno-zimowym.

Zero tolerancji… dla kierowców

Widać jednak, że pokazywanie pracy policji w zderzeniu z rzeczywistą skalą zagrożeń zaczęło przynosić wyniki. Najpierw, całkiem niedawno, Komenda Główna Policji zamieściła wyraźny komunikat skierowany do kierowców. I przestrzegała ich przed łamaniem prawa, zwłaszcza w okolicach przejść dla pieszych.

Teraz wielkopolska policja umieściła podsumowanie akcji NURD. Podkreśla w nim, że „wspólne bezpieczeństwo na drodze, zależy od wszystkich uczestników ruchu ale zawsze największa odpowiedzialność spoczywa na kierowcach„. Policjanci dodają też, że  „Podczas ewentualnego zdarzenia drogowego, pieszy jest zawsze najbardziej poszkodowaną stroną”.

To jasny sygnał, że słowa „zero tolerancji” dołączone do akcji ochrony pieszych, wypowiedziane zostały tym razem głównie pod adresem piratów drogowych.

Wielkopolscy policjanci podsumowali, że w ramach akcji NURD trwającej na terenie województwa 18 grudnia, skontrolowali w sumie 681 pojazdów. Ujawnili 846 wykroczeń, w 341 przypadkach postępowanie zakończyli mandatami karnymi.

red