Connect with us

Społeczeństwo

Premier Morawiecki: wprowadzimy pierwszeństwo pieszych jeszcze przed wejściem na pasy

Opublikowano

-

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział ogromne zmiany w bezpieczeństwie ruchu drogowego. Szef rządu jasno zapowiedział zmianę prawa – pierwszeństwo piesi będą mieli jeszcze przed wkroczeniem na pasy

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Kancelaria Premiera

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Kancelaria Premiera

Podczas sejmowego expose premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że polskie drogi usiane są krzyżami tych, którzy na nich giną. I że odstajemy pod tym względem od Europy. Zapowiedział więc głębokie zmiany, które mają sytuację poprawić.

Piesi z pierwszeństwem przed pasami

Jedną z najbardziej niespodziewanych zapowiedzi jest wprowadzenie pierwszeństwa pieszych jeszcze przed wkroczeniem na pasy (dziś z godnie z ustawą mają pierwszeństwo dopiero stojąc na zebrze). Premier obiecując zmianę prawa w zawoalowany sposób nawiązał do głośnego wypadku spowodowanego przez znanego dziennikarza, który potrącił staruszkę na pasach i został prawomocnie uniewinniony. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że prawo ma tak chronić pieszych, by sędziowie nie mogli uniewinniać kierowców rozjeżdżających seniorów na „zebrach”.

Jak takie przepisy wyglądają w innych krajach. Czytaj: Jak kraje UE chronią pieszych?

Jak takie przepisy będą działać – dlaczego „bezwzględne bezpieczeństwo pieszych” to mit? Czytaj: O pierwszeństwie pieszych, czyli między świętą przepustowością a świętymi krowami

Morawiecki zapowiedział też stworzenie specjalnego funduszu na przebudowę infrastruktury drogowej tak, by była bezpieczna. Podkreślał, że przejścia dla pieszych nie mogą być miejscami niebezpiecznymi. Rząd zamierza dofinansowywać doświetlanie przejść, tworzenie azyli czy wyniesień spowalniających kierowców.

Wyższe kary, ale i leczenie alkoholików

Szef rządu wspomniał o wyższych karach, ale w kontekście osób jeżdżących po alkoholu. Premier zapowiedział, że sankcje dla nich będą wyższe. Ale – co istotne – zaznaczył, że państwo będzie zajmować się ludźmi w taki sposób, by mniej z nich wpadało w chorobę alkoholową i by ci, którzy mają z nią problem, mogli się z niej wydostać.

Morawiecki chce także, by obywatele mogli przez Internet konsultować pomysły zmiany prawa, które pomogą poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego w Polsce.

Szef rządu zapowiedział również, że w miastach po buspasach będą mogły poruszać się samochody osobowe wiozące co najmniej czterech pasażerów. To podobny pomysł do specjalnych pasów w USA, po których za darmo mogą poruszać się pojazdy z większą liczbą pasażerów – ma to skłaniać ludzi do wspólnych podróży, zamiast wjeżdżania do miast wielu samochodów, w których znajduje się tylko kierowca.

luz