Connect with us

Społeczeństwo

Premier Morawiecki zapowiada działania: „Koniec z piractwem drogowym”

Opublikowano

-

Szef rządu poruszony wypadkiem w Warszawie zapowiada, że będą zmiany w przepisach, a bezpieczeństwo ruchu drogowego stanie się jednym z priorytetów rządu

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Kancelaria Premiera

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował: Koniec z piractwem drogowym. Fot. Kancelaria Premiera

Premier Mateusz Morawiecki na Facebooku zadeklarował, że rząd zajmie się priorytetowo sprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przyznał, że jest poruszony tragedią w Warszawie, gdzie kierowca zabił ojca rodziny przechodzącej przez przejście dla pieszych. Ale zwrócił też uwagę, że nadmiar wypadków i liczba niebezpiecznie jeżdżących kierowców jest problemem szerszym, krajowym.

„Ostatni śmiertelny wypadek na przejściu dla pieszych w Warszawie poruszył opinię publiczną w całej Polsce. Statystyki dotyczące liczby kolizji na polskich drogach, a przede wszystkim ofiar tych wypadków budzą sprzeciw wszystkich Polaków” – napisał Morawiecki.

Przypomniał, że tysiące nowych i wyremontowanych dróg pozwalają Polakom jeździć wygodniej. Jednak wciąż „nie wszystkich skłania to do bezpiecznej jazdy”.

Dlatego szef rządu publicznie stwierdził, że potrzebne są zmiany w przepisach. Nie sprecyzował jednak, w jakich sferach zamierza zmienić prawo. Dodał jednak, że wyraża otwarcie mocną polityczną deklarację: „koniec z piractwem drogowym”.

„Bezpieczeństwo naszych rodzin, a szczególnie dzieci w drodze do szkół oraz w miejscach, gdzie najczęściej przechodzą przez ulice wymaga naszej szczególnej troski i wprowadzenia pragmatycznych regulacji. Polska Policja powinna też otrzymać dodatkowe środki na odpowiedni sprzęt, by eliminować z ruchu drogowego tych, którzy stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia innych ludzi. Kompleksowy plan radykalnej poprawy bezpieczeństwa na drogach będzie jednym z priorytetów rządu w nowej kadencji” – zadeklarował Morawiecki.

Zaapelował też do kierowców i pieszych o skupienie za kierownicą i uwagę na przejściach dla pieszych.

luz