Connect with us

Społeczeństwo

Nigdy nie prowadzą pod wpływem… pasażerów. Ruszyły warsztaty dla młodzieży

Sieć szkół jazdy tygodnika „Auto Świat” rozpoczęła cykl warsztatów edukacyjnych. Cel? Nauka asertywnych zachowań w samochodzie

Opublikowano

-

Sieć szkół jazdy tygodnika  „Auto Świat” rozpoczęła cykl warsztatów edukacyjnych. Cel? Nauka asertywnych zachowań w samochodzie

AutoAsertywni kampania Szkoła Auto Świat

Fot. Materiały kampanii

Z raportów policji wynika, że młodzi kierowcy, w wieku 18-24 są sprawcami ok. 20 proc. wypadków w Polsce. Cechuje ich, z jednej strony brak umiejętności  i doświadczenia, z drugiej zaś, nadmierna skłonność do ryzyka, przy równoczesnym przecenianiu swoich umiejętności.
Statystyki policji nie podają jednak szczegółowych danych dotyczących okoliczności wypadków. Brak jest informacji o tym, ile osób przebywało w samochodzie oprócz kierowcy, czy byli pod wpływem alkoholu i w jaki sposób zachowywali się pasażerowie.

Akcja „AutoAsertywni” postanowiła się zająć tematem trochę pomijanym do tej pory w kampaniach kierowanych do młodych kierowców – czyli „presją z tylnego siedzenia”. Dlatego sieć szkół jazdy tygodnika rozpoczęła warsztaty dla szkół, które mają uświadamiać, że za to, co dzieje się z samochodem odpowiedzialni są i kierowcy, i pasażerowie. Organizatorzy chcą przypominać młodym ludziom, że jako pasażerowie mogą mieć albo pozytywny wpływ na kierowcę, albo nieodpowiedzialnym zachowaniem przyczynić się do wypadku.

–  Swoją kampanią pragniemy przybliżyć zachowania, które pomogą młodym osobom podkreślić własną rolę w samochodzie, uzmysłowić im odpowiedzialność za siebie, pasażerów i innych użytkowników ruchu drogowego – mówi Paweł Tomaszek, dyrektor Akademii Auto Świat.

Czy takie szkolenie to dobry pomysł? Odpowiedzią mogą być wyniki badania dotyczącego wpływu obecności rówieśników w samochodzie na częstotliwość podejmowania ryzykownych zachowań przez młodych kierowców. Według U.S. Department of Transportation podaje, że częstotliwość wykonywania manewrów uważanych za zagrażające ruchowi drogowemu wzrasta z 5,7 proc. ( kiedy kierowca podróżuje sam) do nawet 15,5 proc., gdy prowadzi w towarzystwie dwóch lub więcej pasażerów w zbliżonym wieku. Zupełnie inaczej zachowują się młodzi kierowcy w towarzystwie osób starszych.

Akademia Auto Świat zorganizowała już szkolenia w ok. 50 szkołach na terenie całego kraju. Obecne warsztaty potrwają do 18 marca. Uruchomiona została też strona internetowa, (http://akademia.autoswiat.pl/autoasertywni/)gdzie opracowano dekalog asertywnego kierowcy i pasażera oraz. Można też na niej rozwiązać quiz i sprawdzić swoje asertywne predyspozycje.

Partnerem medialnym akcji jest tygodnik „Auto Świat”, „Fakt” oraz Noizz.pl

red