Connect with us

Społeczeństwo

Raport brd24.pl: W styczniu i lutym aż 656 potrąconych pieszych na pasach

Opublikowano

-

Po raz pierwszy w Polsce przygotowaliśmy monitoring potrąceń ludzi na przejściach dla pieszych. Liczba jest wstrząsająca. Tylko w styczniu i lutym przejechanych zostało 656 osób

Pieszy potrącony przez samochód. Fragment plakatu z kampanii WHO

Pieszy potrącony przez samochód. Fragment plakatu z kampanii WHO

Do tej pory wypadkami na przejściach dla pieszych w Polsce nie interesowano się zbyt wnikliwie. Danych o samych potrąceniach na pasach nie przestawiano w raportach miesięcznych Policji. Jedynie roczne raporty Komendy Głównej Policji zawierały podsumowanie wypadków z pieszymi na przejściach. Nikt nie monitorował tego, co dzieje się na bieżąco. Portal brd24.pl sprawdził, jak jest. A jest przerażająco źle.

Z danych, do które uzyskaliśmy wynika, że tylko w styczniu i lutym tego roku na przejściach dla pieszych policja odnotowała 656 potrąceń pieszych. Przerażająco dużo – biorąc pod uwagę fakt, że to miejsca, które powinny umożliwiać ludziom bezpieczne przekraczanie jezdni.

W wyniku potrąceń na przejściach zginęło już: w styczniu – 28 osób, w lutym – 20 osób (ale dane za luty są niepełne, doliczone zostaną te ofiary, które umrą w ciągu 30 dni od zaistnienia wypadku).

Natomiast na przejściach i poza nimi przez pierwsze dwa miesiące roku na polskich drogach życie straciło już 170 pieszych. Stanowi to aż 41 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków w tym okresie.

W roku 2017 (Policja do tej pory nie ujawniła bowiem raportu za rok ubiegły) na polskich drogach doszło do 8197 wypadków z udziałem pieszych. Życie straciły w nich 873 osoby, a 7587 zostało rannych. Największa liczba wypadków zdarzyła się właśnie na przejściach dla pieszych – 4091. Na chodniku i drodze dla pieszych doszło do 353 wypadków.

Wiesław Migdałek, luz