Connect with us

Społeczeństwo

Ruszyła tramwajowa Warszawska Linia Edukacyjna

Rozpoczęła się kampania społeczna Warszawska Linia Edukacyjna. Blisko 2 tysiące uczniów pozna zasady bezpiecznego podróżowania

Opublikowano

-

Rozpoczęła się kampania społeczna Warszawska Linia Edukacyjna. Blisko 2 tysiące uczniów pozna zasady bezpiecznego podróżowania

linia_edukacyjna

Warszawska Linia Edukacyjna to kampania organizowana przez Tramwaje Warszawskie. Przez poprzednie cztery edycje zasad bezpiecznego podróżowania uczyło się ponad 5 tys. młodych warszawiaków.
I w tym roku z frekwencją nie powinno być kłopotu. Do programu zgłasza się spora liczba stołecznych szkół. W roku szkolnym 2013/2014 odbędzie się 60 lekcji, co oznacza, że w kampanii weźmie udział blisko 2 tysiące uczniów. Najmłodsi, podczas lekcji pokazowych, przeprowadzonych przez funkcjonariuszy policji oraz instruktorów Nadzoru Ruchu Spółki Tramwaje Warszawskie, zdobędą podstawową wiedzę z zakresu bezpieczeństwa oraz elementarnych zasad korzystania z komunikacji miejskiej, a także, jak wystrzegać się kradzieży przez złodziei „kieszonkowych”. Zakończenie kampanii planowane jest na 13 czerwca 2014 r.

Edukacja i zabawa
Warszawską Linię Edukacyjną zainaugurowała konferencja prasową z udziałem mediów oraz dzieci. Najmłodsi mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach z udzielania pierwszej pomocy, przeprowadzonych przez Warszawską Grupę Wysokościową S12. Czekały też na nich zajęcia plastyczne, po których otrzymali apteczki ratunkowe do udzielania pierwszej pomocy.
Po konferencji odbył się muzyczny spektakl edukacyjny pt. „Bezpieczna droga do szkoły – koncert piosenek”, podczas którego Ryś Ryszard, Zając Kicaj, Lisek Kiteczka, w bardzo przystępnej formie, przekazywali dzieciom podstawową wiedzę o bezpiecznym uczestnictwie w ruchu drogowym, promując wśród nich właściwe postawy oraz nawyki poprawnych zachowań na drodze.
Podczas 30-minutowego spektaklu dzieci uczyły się m.in. rozpoznawać znaki drogowe, zasad przechodzenia przez jezdnię, zasad, rządzących sygnalizacją świetlną, wzywania pomocy, utrwalą swoją dotychczasową w zakresie rozróżniania stron: „lewa”, „prawa” oraz numerów alarmowych.

W dalszej części programu w hali tramwajowej, na specjalnie przygotowanych przystankach tramwajowych, dzieci uczestniczyły w pokazowych lekcjach, poprowadzonych przez policjantów z Komendy Stołecznej Policji oraz instruktorów Nadzoru Ruchu Tramwajów Warszawskich. Podczas nich uczniowie poznawali przepisy i zasady obowiązujące osoby podróżujące komunikacją miejską oraz konsekwencje, jakie może przynieść nierozwaga, brak ostrożności, wandalizm czy też nieudzielenie pierwszej pomocy potrzebującym.

lus