Connect with us

Społeczeństwo

Swiss Contribution. Na co policja wyda 3,3 mln zł od Szwajcarów

W ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy w tym roku wydanych zostanie ok. 3,3 mln zł. Na co zostaną przeznaczone w ramach programu, który prowadzi Komenda Główna Policji?

Opublikowano

-

W ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy w tym roku wydanych zostanie ok. 3,3 mln zł. Na co zostaną przeznaczone w ramach programu, który prowadzi Komenda Główna Policji?

Swiss Contribution - logo programu współpracy polsko-szwajcarskiej

Projekt „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”, który rozpoczął się w 2012 r., prowadzony jest przez Komendę Główną Policji. Plan jest prosty – podnieść bezpieczeństwo na drogach powiatowych tam, gdzie sytuacja jest najgorsza dla osób starszych i pieszych oraz kierujących jednośladami. Czyli, jak wynika z policyjnych statystyk, na trasach województw podlaskiego, lubuskiego oraz mazowieckiego. Zwłaszcza w siedmiu powiatach (woj. podlaskie – siemiatycki, suwalski, wysokomazowiecki; woj. lubuskie – sulęciński, międzyrzecki, strzelecko-drezdenecki; woj. Mazowieckie – wyszkowski).

Jest na to kwota niebagatelna, bo blisko 16 mln zł. Z tego Szwajcarzy w ramach Swiss Contribution wyłożyli ok. 13,5 mln zł. Tyle pieniędzy ma pomóc zmniejszyć wypadki do czerwca 2016 – wówczas projekt się zakończy.
Na co zostaną wydane te pieniądze? W ramach projektu zaplanowano 8 wizyt studyjnych (4 polskie w Szwajcarii i 4 szwajcarskie w Polsce), inwestycje w siedmiu powiatach poprawiające miejsca najbardziej niebezpieczne, zakup 14 nieoznakowanych pojazdów z wideorejestratorami dla policji, 13 edycji szkoleń dla policjantów i samorządowców oraz kampania społeczna.

Wizyty, szkolenia i promocja
Sprawdziliśmy, co za szwajcarskie pieniądze wydarzy się w tym roku. – Łączny koszt zadań zaplanowanych na rok 2014 wynosi 3 309 710 PLN, zgodnie z obowiązującym budżetem projektu – informuje Iwona Kuc z Zespołu Prasowego KGP. Zaznacza jednak, że ta kwota może się zmienić, ponieważ policja przygotowała wniosek o zmianę projektu, który czeka właśnie na akceptację Szwajcarów.

Przedstawicielka KGP wyliczyła też, że od stycznia do września odbyło się już 7 edycji szkoleń z bezpieczeństwa ruchu drogowego dla 350 osób, otwarto kolejną edycję kampanii społecznej „Kieruj się rozsądkiem” i kupiono w emisję spotów w Tramwajach Warszawskich oraz metrze.
Odbyła się też czwarta wizyta studyjna przedstawicieli polski w Szwajcarii, a w Polsce zorganizowano nieplanowaną wcześniej w ramach projektu wizytę Zuryskiego Związku Instruktorów Nauki Jazdy.
Zrealizowano też dwukrotnie imprezę promującą projekt w Wysokiem Mazowieckiem (zakup materiałów promocyjnych i cateringu). W tym powiecie powstanie w sumie 11 inwestycji poprawiających bezpieczeństwo, głównie w pobliżach szkół  – doświetlenia przejść dla pieszych, montaż barier, oznakowanie poziome i pionowe. A dla  powiatu wyszkowskiego wykonano już wstępne projekty inwestycji.
Oprócz tego odbył się audyt finansowy projektu i zakupiono usługi tłumaczeniowe.

Kampania przedłużona o rok
W tym roku policja zaplanowała jeszcze zakup dwóch pojazdów nieoznakowanych w wersji RD z wyposażeniem , przeprowadzenie kolejnych szkoleń dla 100 osób oraz wizytę studyjną Szwajcarów w Polsce (wrzesień i październik).
Mają się też pojawić kolejne odsłony kampanii społecznej. Pierwotnie miała się ona zakończyć w 2013 r. Wówczas – zgodnie z zapisem projektu – miało też zostać sporządzone podsumowanie tego, jaki miała wpływ. Ten zobaczymy jednak dopiero za rok. – Pełne efekty kampanii będą znane w połowie 2015 r. – tłumaczy Iwona Kuc z KGP. – Oficjalne pismo w tej sprawie zostało przekazane do wszystkich zainteresowanych stron. Kontynuacja kampanii nie pociągnie za sobą zwiększenia kosztów zadania, pierwotnie przewidzianych na jego realizację – zaznacza.

W tegorocznych działaniach zaplanowano jeszcze wykonanie dokumentacji projektowej inwestycji w powiecie wyszkowskim, zakup usług tłumaczeniowych i materiałów promocyjnych. Będą też kończone inwestycje w powiatach oraz przygotowywane zadania na 2015 r.
– Niebawem planowane jest rozpoczęcie kolejnej odsłony kampanii skierowanej do pieszych – zapowiada Kuc. – Działania w ramach kampanii prowadzą wszystkie jednostki Policji w kraju, szczegółowe informacje dostępne są na stronie projektu.

Strona projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”

luz