Connect with us

Społeczeństwo

Szaleństwo w miastach. Ruch zamarł, a fotoradary rejestrują więcej przekraczających o 50 km/h

Opublikowano

-

Od 14 marca do 14 kwietnia fotoradary CANARD zarejestrowały setki więcej kierowców jadących w obszarze zabudowanym za szybko o 50 km/h i więcej

Kierowca w miejscowości Stołpie jechał 160 km/h i przekroczył dozwoloną prędkość aż o 110 km/h Fot. CANARD

Kierowca w miejscowości Stołpie jechał 160 km/h i przekroczył dozwoloną prędkość aż o 110 km/h Fot. CANARD

CANARD – jednostka GITD zarządzająca fotoradarami – podsumowała wykroczenia rejestrowane od 14 marca do 14 kwietnia. Czyli w czasie, gdy podczas pandemii ruch na drogach drastycznie spadł.

Okazało się, że ogólnie liczba zarejestrowanych wykroczeń w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej, spadła. – W ciągu miesiąca 514 urządzeń CANARD zarejestrowało blisko 128,4 tys. naruszeń. To o 32,9 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – ocenia Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Więcej brawury

Jednocześnie służba odnotowała wzrost rejestrowanych kierowców, którzy drastycznie przekraczają dozwolone prędkości w obszarze zabudowanym.

Od 14 marca do 14 kwietnia kierowców jadących w miastach szybciej o ponad 50 km/h niż pozwala prawo, zarejestrowano aż 855. W tym samym okresie ubiegłego roku fotoradary zarejestrowały 663 takie przypadki.

Niechlubny rekordzista, jadący przez miejscowość Stołpie miał na liczniku 160 km/h. Przekroczył prędkość o 110 km/h. Kolejny kierujący, który w pierwszych dniach kwietnia jechał przez miejscowość Łopiennik Górny w województwie lubelskim, przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym pędził z prędkością 153 km/h. O 101 km prędkość przekroczył natomiast kierowca , który przejeżdżając przez mazowiecką miejscowość Krzywanice miał na liczniku 151 km/h.

– Te dane budzą niepokój, dlatego apelujemy do kierowców o zachowanie rozwagi i rozsądku na drodze oraz zdjęcie nogi z gazu. Pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale również innych uczestników ruchu drogowego- podkreśla Szef ITD Alvin Gajadhur.
Służba dodaje, że mniejszy ruch na drogach „wywołuje złudne poczucie bezpieczeństwa i przekonanie, że można bez konsekwencji znacznie przekraczać prędkość”.

Najwięcej przypadków przekroczeń prędkości – w każdym zakresie – w obszarze zabudowanym zarejestrował fotoradar w Szczecinie na ul. Gdańskiej – Basen Górniczy. Miejsce to jest objęte kontrolą dopiero od marca tego roku. O instalację fotoradaru, ze względu na dużą liczbę niebezpiecznych zdarzeń drogowych, wnioskowała policja oraz lokalny samorząd. W ciągu tylko jednego miesiąca funkcjonowania, urządzenie zarejestrowało ponad 3 tys. przekroczeń dopuszczalnej prędkości.

ai