Connect with us

Społeczeństwo

Szokujące sprawozdanie Kopacz: policja wykonała 120 proc. normy w mandatach dla pieszych i kierowców

Jutro w Sejmie premier Ewa Kopacz przedstawi rządowe podsumowanie bezpieczeństwa na drogach w 2014 r. W dokumencie odnotowano, że funkcjonariusze wykonali ponad 100 proc. normy – wlepili pieszym 420 tys. mandatów, a plan zakładał ujawnienie „tylko” 356 tys. wykroczeń. Podobnie podsumowano mandaty dla kierowców

Opublikowano

-

Jutro w Sejmie premier Ewa Kopacz przedstawi rządowe podsumowanie bezpieczeństwa na drogach w 2014 r. W dokumencie odnotowano, że funkcjonariusze wykonali ponad 100 proc. normy – wlepili pieszym 420 tys. mandatów, a plan zakładał ujawnienie „tylko” 356 tys. wykroczeń. Podobnie podsumowano mandaty dla kierowców

Policja z radarem laserowym. Źródło: http://krakow.policja.gov.pl

Rząd podsumował działania w 2014 r. liczbą mandatów dla pieszych i kierowców. Źródło fotografii: http://krakow.policja.gov.pl

Gdy jakiś czas temu ujawniliśmy rządowy plan na 2015 r., który zakładał wręczenie kierowcom co najmniej 1,7 mln mandatów, pełnomocnik rządu Paweł Olszewski (PO) tłumaczył, że to tylko niefortunny zapis. Znaleźliśmy jednak dowód na to, że rząd dokładnie planuje liczbę mandatów i egzekwuje jej wystawienie od policjantów. Zostało to wprost zapisane w sprawozdaniu dotyczącym bezpieczeństwa na polskich drogach w 2014 r., które jutro w Sejmie przedstawiać będzie premier Ewa Kopacz.

Oprócz ogólnych stwierdzeń i kilku stron statystyk, rządowe sprawozdanie nie zawiera właściwie nic ciekawego. Gdyby nie tabelka z podsumowaniem działań, które miały zostać wykonane w 2014 r. Są tam szokujące zapisy.

Bezpieczny człowiek – czyli ukarany mandatem

Na 78 stronie sprawozdania premier w dziale „Bezpieczny człowiek” w zadaniu C.2 określonym jako „Intensyfikacja nadzoru policji w obszarach o wysokim poziomie zagrożenia pieszych” jako „wskaźnik produktu” zapisano liczbę ujawnionych wykroczeń przez pieszych oraz liczbę ujawnionych wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych.

Z tabeli jasno wynika, że rząd zaplanował, iż 2014 r. policjanci mają wlepić więcej niż 356 592 mandaty pieszym oraz więcej niż 31 696 mandatów kierowcom. I w dokumencie premier Ewy Kopacz te zadania zostały skrupulatnie podsumowane.
Wykrycie 420 620 wykroczeń popełnionych przez pieszych oznaczone zostało jako plan zrealizowany w 117,9 proc. przez policję. Natomiast 38 041 wykrytych wykroczeń kierowców opisano zostało jako zrealizowanie założeń w 120 proc.

Bezpieczny kierowca – czyli schwytany na radar

Podobnie w rządowym sprawozdaniu podsumowano działania na rzecz bezpieczeństwa kierowców. Na stronie 81 dokumentu podsumowano bowiem działanie policji oznaczone jako P.2 czyli „Intensyfikacja nadzoru policji w zakresie przekraczania prędkości”.

Zgodnie z tymi zapisami rząd planował, że w 2014 r. policja złapie na radar więcej niż 1,49 mln kierowców. W dokumencie podpisanym przez Ewę Kopacz podsumowano, że ten plan udało się zrealizować w 112,5 proc. – policja ujawniła bowiem 1,76 mln kierowców, którzy przekroczyli prędkość.

Raport dotyczący bezpieczeństwa na polskich drogach w 2014 r. został wykonany na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Szefową KRBRD jest minister Maria Wasiak.

Zobacz rządowe sprawozdanie (format PDF)

Łukasz Zboralski