Connect with us

Społeczeństwo

Top 5 marek aut najczęściej przejeżdżających na czerwonym świetle w Polsce

Sprawdziliśmy, jakie marki samochodów najczęściej łamią prawo przejeżdżając na czerwonym świetle. Zdziwicie się, bo w Top 5 nie ma stereotypowo postrzeganego BMW. A jakie marki tam się znalazły

Opublikowano

-

Sprawdziliśmy, jakie marki samochodów najczęściej łamią prawo przejeżdżając na czerwonym świetle. Zdziwicie się, bo w Top 5 nie ma stereotypowo postrzeganego BMW. A jakie marki tam się znalazły?

Takie zestawienia w USA to prawie norma. U nas w kraju są rzadkością. Ale – jak pokazujemy – jest potencjał, by tego rodzaju dane gromadzić. Po co? Bo im więcej wiemy o złych zachowaniach na drodze, tym lepiej. A powiązanie marek samochodów z przekraczaniem przepisów np. daje możliwość koncernom kierowania komunikatów do klientów.

Najczęstszą przyczyną wypadków na polskich drogach w 2015 r. było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu. Jednym z takich zachowań jest ignorowanie sygnalizacji świetlnej. Portal brd24.pl sprawdził więc, jakie marki samochodów rejestrowane są najczęściej w rejestratorach systemu CANARD.

W pierwszych sześciu miesiącach rejestratory przejazdu na czerwonym świetle CANARD zarejestrowały aż 59 tys. naruszeń prawa. To prawie 10 tys. przejazdów na czerwonym świetle miesięcznie – czyli na każdym z monitorowanych skrzyżowań codziennie ponad 300 kierowców ignoruje sygnał czerwonego światła.

Oto marki samochodów, które w ciągu pierwszego półrocza 2016 r. rejestrowane były najczęściej:

Marki samochodów, które najczęściej przejeżdżąją na czerwonym świetle w Polsce. Źródło: brd24.pl

Czy to zaskakujące wyniki? Z pewnością dla tych, którym stereotypowo z najgorszą jazdą na drogach kojarzą się samochody marki BMW – w Internecie utyskuje się najczęściej na ich kierowców.

Z pewnością wpływ na takie wyniki ma ogólna liczba poszczególnych marek zarejestrowanych w Polsce. Tu znów niełatwo o porównania, bo publicznie takie dane nie są dostępne (właściwie dlaczego nie publikuje takich zestawień system CEPiK?!).
Najświeższe, do których udało nam się szybko dotrzeć pochodzą sprzed czterech lat. Wówczas (według PZPM) najwięcej w Polsce zarejestrowanych było samochodów marki Opel (1 236 297). A potem w kolejności: Fiat – 1 153 911, Volkswagen – 1 130 852, Ford – 791 290, Renault – 713 905, Daewoo – 492 213, Skoda – 474 358, Toyota – 442 060,  Audi – 370 758, Peugeot – 369 184.

Widać więc, że dane o rejestracji przejazdów na czerwonym świetle mogą, z małymi przesunięciami, odwzorowywać statystycznie liczbę zarejestrowanych samochodów poszczególnych marek.
Wyjątkami są marki Mercedes-Benz i Fiat. Samochody tej pierwszej marki są – w odniesieniu do liczby zarejestrowanych pojazdów – relatywnie często przyłapywane na przejeżdżaniu na czerwonym świetle. Z kolei kierowcy fiatów relatywnie rzadziej łamią prawo w tym zakresie.

A pod uwagę należałoby jeszcze wziąć miejsca instalacji CANARD – i sprawdzić, ile i jakich marek zarejestrowanych jest w województwach, w których na drogach stoją rejestratory. Być może potrzebę zbadania takich danych po naszej publikacji dostrzegą urzędnicy zajmujący się BRD w Polsce.

red