Connect with us

Społeczeństwo

Trzęsienie ziemi w Ministerstwie Infrastruktury. Dyrektor Bogdan Oleksiak wyrzucony z pracy

Opublikowano

-

Po skandalu z błędnymi pytaniami na prawo jazdy minister Andrzej Adamczyk zwolni z pracy Bogdana Oleksiaka, dyrektora Departamentu Transportu Drogowego – ustalił nieoficjalnie portal brd24.pl. To ten departament odpowiadał za kontrowersyjną komisję ds. recenzowania pytań na prawo jazdy, w której dodatkowy zarobek znaleźli sami urzędnicy
Dyrektorem Departamentu Transportu Drogowego jest Bogdan Oleksiak. Za czasów ministra Sławomira Nowaka został zwolniony z urzędu. Zatrudniono go ponownie w 2016 r. Źródło: YouTube/ Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych

Dyrektore Departamentu Transportu Drogowego Bogdan Oleksiak został zwolniony z pracy. Źródło: YouTube/ Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych

Według naszych informatorów szef Departamentu Transportu Drogowego odszedł ze stanowiska już wczoraj. Bogdan Oleksiak kierował departamentem odpowiedzialnym m.in. za powołanie kontrowersyjnej komisji ds. układania i recenzowania pytań na prawo jazdy. Jak ujawnialiśmy wcześniej w portalu brd24.pl przepisy w sprawie powołania takiej komisji przygotowali sami pracownicy tego departamentu, a potem w tej komisji sami zasiedli i dorabiali do pensji. W nieprzejrzysty sposób dobrali sobie też zewnętrznych ekspertów, którzy też tam dorabiali [CZYTAJ O TYM].

Do tej pory Oleksiak uchodził jednak za „nieusuwalnego”. Miał mieć takie polityczne koneksje, że w starciu z nim przegrywali nawet wiceministrowie – i w związku z tym opuszczali resort. Dotyczyć to miało m.in. Jerzego Szmita czy Marka Chodkiewicza.

Przez długi czas chronił go także sam minister Andrzej Adamczyk. Jednak ostatniej afery z pytaniami na prawo jazdy nie udało się już zamieść pod dywan. Dwa dni temu bowiem na egzamin na prawo jazdy Ministerstwo Infrastruktury przekazało pytania z kuriozalnymi błędami. Resort oficjalnie musiał przeprosić i pytania wycofać – a kursantom, którzy na nie trafili zaproponowano ponowne, darmowe zdawanie egzaminu [CZYTAJ O TYM]

Nie wiadomo jeszcze, co stanie się z komisją ds. recenzowania pytań na prawo jazdy. Kto w ministerstwie będzie ją kontrolował i czy zbuduje ją od nowa, zapraszając do niej na jasnych zasadach ekspertów.

Bogdan Oleksiak już po raz drugi odchodzi z resortu w atmosferze skandalu. Po raz pierwszy z pracy wyrzucił go ówczesny szef ministerstwa – Sławomir Nowak.  Sprawa związana była z zaświadczeniami ADR (to zaświadczenie potrzebne dla kierowców firm transportowych, które zajmują się przewożeniem materiałów niebezpiecznych – red.). Nowe blankiety takich zaświadczeń zaczęły obowiązywać 1 styczna 2013 r., ale nie można było ich wydać, bo resort ogłosił przetarg na ich produkcję dopiero dzień przed wejściem zmiany w życie. Uznano, że zawinił Bogdan Oleksiak. Miał wtedy sam zrezygnować z pracy.

Do ministerstwa Oleksiak wrócił, gdy po ministrem został Andrzej Adamczyk z PiS. Nowy szef urzędu dał mu posadę dyrektora Departamentu Transportu Drogowego. Za kadencji Oleksiaka departament odpowiadał nie tylko za kontrowersyjną komisję ds. pytań na prawo jazdy. To z tego departamentu wychodziły pisma np. odrzucające potrzebę zmiany prawa w zakresie pierwszeństwa pieszych. To również urzędnicy tego departamentu trafili do zespołu powołanego przez Adamczyka, który przygotował procedowaną właśnie kolejną kontrowersyjną zmianę prawa – nowelizację, która utajni w Polsce państwowe pytania egzaminacyjne na prawo jazdy.

Łukasz Zboralski

[EDYTOWANE]

Sprostowanie

W artykule z dnia 26 stycznia 2022 r. pt. „Trzęsienie ziemi w Ministerstwie Infrastruktury. Dyrektor Bogdan Oleksiak wyrzucony z pracy” niezgodnie z prawdą autor napisał, iż Pan Bogdan Oleksiak zakończył swój pierwszy etap w pracy w ówczesnym Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (obecnie Ministerstwo Infrastruktury) na skutek wyrzucenia z pracy przez ówczesnego szefa resortu Sławomira Nowaka. W rzeczywistości to Pan Bogdan Oleksiak złożył wypowiedzenie umowy o pracę w lutym 2013 r. wraz z uzasadnieniem tej decyzji.

Wyjaśnienie

Pan Bogdan Oleksiak nie kierował departamentem odpowiedzialnym m.in. za powołanie kontrowersyjnej komisji ds. układania i recenzowania pytań na prawo jazdy, ponieważ w czasie kiedy prace nad powołaniem tej komisji trwały (lata 2013-2015 r.), Pan Bogdan Oleksiak nie pracował w Ministerstwie Infrastruktury i tym bardziej nie mógł kierować departamentem odpowiedzialnym za powołanie tej komisji (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie komisji ds. weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych zostało wydane 21 listopada 2014 r.). Pan Bogdan Oleksiak został zatrudniony i powołany na stanowisko dyrektora departamentu z dniem 1 marca 2016 r. i pełnił tę funkcję do dnia 26 stycznia 2022 r.

Od redakcji

W tekście podaliśmy wprawdzie informację, że Bogdan Oleksiak miał sam odejść z pracy za czasów ministra Sławomira Nowaka, jednak napisaliśmy, że „został zwolniony” – co było tak opisywane przez media, nie znalazło jednak potwierdzenia w świetle dokumentów. Za podanie takiej informacji przepraszamy.

W sprawie kierowania Departamentem Transportu Drogowego – to oczywiście nie twierdziliśmy, że został powołany za czasów pracy Bogdana Oleksiaka. Napisaliśmy jedynie, że kierował departamentem, który – wcześniej – powołał taką komisję i potem ją nadzorował. I to jest zgodne z prawdą.