Connect with us

Społeczeństwo

Ujawniamy: 30 proc. kierowców przekracza prędkość na autostradzie

Mimo najwyższego limitu prędkości na autostradach w UE, jeszcze ok. 30 proc. kierowców przekracza dozwoloną prędkość na drogach szybkiego ruchu w Polsce

Opublikowano

-

Mimo najwyższego limitu prędkości na autostradach w UE ok. 30 proc. kierowców przekracza dozwoloną prędkość na drogach szybkiego ruchu w Polsce

Ruch uliczny Fot. rgbstock.com

Aż 30 proc. kierowców na polskich autostradach jeździ zbyt szybko. Fot. rgbstock.com

Jak wynika z raportu ETSC polskie autostrady, choć najnowsze, należą do jednym z najniebezpieczniejszych w Europie. Wskaźnik ofiar wypadków w kontekście przejechanych kilometrów przez samochody gorszy ma tylko Litwa. Niewiele wiadomo jednak o tym, jak jeżdżą polscy kierowcy na drogach szybkiego ruchu. Nam udało się ustalić, że jeżdżą bardzo szybko.

Polski limit prędkości na autostradach – 140 km/h – jest najwyższy w UE (wyjątek to Niemcy, ale tam istnieje pojęcie prędkości zalecanej i prawne konsekwencje po wypadku, gdy się jechało szybciej). Ale i to jest dla polskich kierowców za mało.

Jak wynika z danych operatora autostrady AmberOne, do których dotarliśmy, co trzeci kierowca przekracza prędkość na autostradzie. Co dziesiąty jedzie naprawdę szybko. To prędkości średnie – mierzone pomiędzy bramkami.

– 10 proc. kierowców porusza się z prędkością powyżej 150 km/h – informuje Anna Kordecka z Gdańsk Transport Company SA, operatora autostrady A1 AmberOne. – W 2016 roku 156 pojazdów jechało z prędkością powyżej 200 km/h. Rekordzista pędził autostradą 249 km/h – dodaje.

Z kolei 21 proc. kierowców przemierza A1 ze średnią prędkością w przedziale 130-150 km/j. 69 proc. kierowców podróżuje ze średnią prędkością do 130 km/h.

luz