Connect with us

Społeczeństwo

Ujawniamy 9 pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy, które zawierały skandaliczne błędy

Opublikowano

-

Ministerstwo Andrzeja Adamczyka dopuściło na egzamin państwowy na prawo jazdy co najmniej 9 pytań zawierających skandaliczne błędy. Dotarliśmy do tych zagadnień. Pokazujemy, jak wyglądały i omawiamy ich żenującą niepoprawność

Ministerstwo Infrastruktury zaliczyło wczoraj kompromitującą wpadkę. Dodało do bazy pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy co najmniej 9 zagadnień, które zawierały rażące błędy. Jeszcze wczoraj te pytania wycofano z bazy, a minister Andrzej Adamczyk wszczął kontrolę w Departamencie Transportu Drogowego i specjalnej komisji, której członkowie zarabiają w resorcie na układaniu i recenzowaniu pytań.

Portal brd24.pl dotarł do dziewięciu pytań z błędami, które przekazało do bazy ministerstwo. To niewiarygodne, że mogły się w nich znaleźć tak podstawowe błędy w rozumieniu prawa drogowego! (błędne pytania zostały oznakowane logo prywatnej firmy Zdamy to Sp. z o. o., która zajmuje się zarabianiem na sprzedaży testów przygotowujących do egzaminu na prawo jazdy).

Pytanie nr 13182

 

Jaki zawiera błąd:

W tym pytaniu jako prawidłową odpowiedź podano, iż można za takim znakiem zaparkować pojazd na 5 minut. Tymczasem przepisy zabraniają pozostawienia samochodu po obu stronach drogi na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską (przepisy zabraniają też zatrzymania się w odległości 10 m od przejazdu).

Pytanie nr 13191

Jaki zawiera błąd:

Z sytuacji przedstawionej na zdjęciu w zasadzie nic nie wynika. Istnieje problem dydaktyczny – jaką wiedzę na państwowym egzaminie miałoby takie pytanie sprawdzać? W Polsce obowiązuje ruch prawo stronny. W dodatku Prawo o ruchu drogowym wprost zobowiązuje kierowcę do jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni.

Pytanie nr 13197

Jaki zawiera błąd:

Znak A-10 (Przejazd kolejowy bez zapór) informuje kierowcę o tym, że zbliża się do przejazdu, który nie jest wyposażony w rogatki lub półrogatki. Natomiast nie niesie żadnej informacji o tym, czy będzie to przejazd wyposażony w sygnalizację nadającą sygnał czerwony, czy jedynie w znak „Krzyż św. Andrzeja” (czasem z dodatkowym znakiem „Stop”).

Pytanie nr 13208

Jaki zawiera błąd:

Znak D-1 (Droga z pierwszeństwem) oznacza wjazd na drogę z pierwszeństwem przejazdu nie zaś koniec takiej drogi. Koniec drogi z pierwszeństwem przejazdu oznaczany jest znakiem D-2.

Pytanie nr 13217

Jaki zawiera błąd:

Odpowiedź na to pytanie jest co do zasady prawdziwa. W strefie zamieszkania nie trzeba stale utrzymywać szczególnej ostrożności. Są jednak momenty i na takiej drodze, na której szczególna ostrożność jest od kierowcy wymagana. Dlatego to pytanie jest niepoprawne dydaktycznie – nie sprawdza właściwej wiedzy przyszłego kierowcy.

Pytanie nr 13235

Jaki zawiera błąd:

Znak E-18a (Koniec miejscowości) jest informacją kierowcy, że wyjeżdża z miejscowości o nazwie prezentowanej na znaku. Nie oznacza, że wyjeżdża z obszaru zabudowanego. Koniec obszaru zabudowanego oznaczany jest znakiem D-43 (Koniec obszaru zabudowanego).

Pytanie nr 13236

Jaki zawiera błąd:

Znak E-18a (Koniec miejscowości) jest informacją kierowcy, że wyjeżdża z miejscowości o nazwie prezentowanej na znaku. Nie oznacza, że wyjeżdża ze strefy zamieszkania. Koniec strefy zamieszkania oznaczany jest znakiem D-41 (Koniec strefy zamieszkania).

Pytanie nr 13240

Jaki zawiera błąd:

Znak E-17a (Miejscowość) oznacza, że kierowca wjeżdża do miejscowości o nazwie widniejącej na znaku. Nie oznacza wjazdu w obszar zabudowany. Początek obszaru zabudowanego wyznaczany jest przez znak D-42 (Obszar zabudowany).

Pytanie nr 13245

Jaki zawiera błąd:

Znak D-42 (Obszar zabudowany) oznacza wjazd w obszar zabudowany a nie do strefy zamieszkania. Wjazd do strefy zamieszkania wyznacza inny znak – D-40 (Strefa zamieszkania).

Z informacji portalu brd24 wynika, że z państwowej bazy usunięto więcej niż wskazane przez nas 9 błędnych pytań. O kolejnych błędnych pytaniach będziemy informować wkrótce.

Łukasz Zboralski