Connect with us

Społeczeństwo

Ukraińcy nie tracą prawa jazdy za łamanie prawa na polskich drogach?

Opublikowano

-

Ten film rozgrzał emocje w polskim Internecie. Oburzeni kierowcy pytają, dlaczego Ukraińcy nie tracą prawa jazdy za przekroczenie punktów karnych. Problem w tym, że nic z tego filmu nie zgadza się z rzeczywistością i potwierdza do Komenda Główna Policji

Część Polaków od początku wojny na Ukrainie i napływu uchodźców do Polski, jest wrogo nastawiona do przybyszów. Te nastroje z biegiem czasu wzrastają. I wykorzystują je skrajnie prawicowi politycy. Okazuje się, że nie tylko oni.

Wczoraj do sieci trafił film z policyjnej kontroli. To scena z policjantem i – prawdopodobnie – ukraińskim kierowcą. Została przestawiona jako dowód na to, iż Ukraińcy mogą bezkarnie łamać prawo na naszych drogach, bo policja ma kłopot z odbieraniem im uprawnień po przekroczeniu limitu punktów karnych. Nagranie to opublikował profil „LOL Mania” okraszając je antagonizującym podpisem: „Facet powinien STRACIĆ prawo jazdy! Ratuje go UKRAIŃSKI dokument”.

Rzecznik KGP: to nie jest prawda

Pod tym filmem natychmiast pojawiło się wiele wpisów wyrażających oburzenie na to, że obcokrajowcy traktowani są na drogach łagodniej: „Czyli mogą jeździć, jak chcą? Super Polska”; „Tu jest Polska a nie Ukraina”.; „Trzeba pozałatwiać sobie ukraińskie papiery i jesteśmy nietykalni jak oni, dlaczego obowiązuje ich inne prawo!!! ????”.

O odniesienie się do tej sprawy poprosiliśmy na Twitterze rzecznika Komendy Głównej Policji. Potwierdził nasze przypuszczenia – Ukraińcom można zatrzymywać prawo jazdy za wykroczenia na drodze i jest to uporządkowane w polskim prawie.

„Jeżeli jest to wykroczenie lub przestępstwo, w związku z którym można zatrzymać prawo jazdy – nie ma żadnych przeszkód prawnych (art. 135 ust. 1 pkt 1 lit od „a” kolejne PRD). Podobnie wygląda to z punktami. Reasumując – nie ma żadnych przeszkód prawnych” – odpisał nam Mariusz Ciarka, rzecznik KGP.

Ciarka dopytywany – doprecyzował – że ukraiński kierowca traci też w Polsce prawo jazdy po przekroczeniu dopuszczalnej liczby punktów karnych (24 punkty).

luz