Connect with us

Społeczeństwo

Vision Zero Initiative partnerem merytorycznym brd24.pl

Badania naukowe, rozwiązania inżynieryjne, rekomendacje dla polityki – portal brd24.pl będzie korzystał z najlepszych w świecie, szwedzkich doświadczeń w poprawianiu bezpieczeństwa na drogach

Opublikowano

-

Badania naukowe, rozwiązania inżynieryjne, rekomendacje dla polityki – portal brd24.pl będzie korzystał z najlepszych w świecie, szwedzkich doświadczeń w poprawianiu bezpieczeństwa na drogach

vzi_logo_prezentacja

Vision Zero Initiative to najsłynniejszy na świecie pomysł na poprawianie bezpieczeństwa na drogach. Fot. VZI

Vision Zero Initiative będzie wspierać merytorycznie portal brd24.pl. – Dzięki temu będziemy mogli przedstawiać czytelnikom najlepsze wzorce i najświeższe dokonania od światowego lidera w tej dziedzinie, jakim niewątpliwie są Szwedzi – mówi Łukasz Zboralski, redaktor naczelny brd24.pl. – Partnerstwo merytoryczne z najlepszą inicjatywą, z której wszyscy czerpią wzór, jest dla nas jednocześnie niesamowitym zaszczytem i wyzwaniem.

Vision Zero Initiative to projekt przyjęty w 1997 r. przez szwedzki parlament, który ma spowodować, że w 2020 r. na drogach tego kraju nie zginie w wypadku ani jedna osoba i nikt też nie zostanie ranny. W inicjatywę zaangażowane są oprócz publicznych instytucji, także organizacje pozarządowe, firmy samochodowe oraz przemysłu drogowego, a także instytuty naukowe i uczelnie.
Do koncepcji „wizji zero” na drogach odwołuje się wiele krajów, które prowadzą politykę w zakresie BRD, w tym także Polska.

– W naszym kraju wciąż prowadzi się niewiele badań dotyczących bezpieczeństwa na drogach, tym bardziej więc przytaczanie efektów prac naukowych powstających w Szwecji czy podglądanie ich dobrych praktyk, będzie cenne – zaznacza Wojciech Romański, zastępca redaktora naczelnego brd24.pl. – Vision Zero Initiative oferuje wiedzę i rozwiązania z wielu zakresów – od infrastruktury drogowej, przez technologie stosowane w samochodach, aż po edukację i nadzór oraz kontrolę.

Teksty powstające dzięki partnerstwu z Vision Zero Initiative będą oznaczane logo VZI i informacją o współpracy.

red