Connect with us

Społeczeństwo

Warszawa z drugim placem egzaminacyjnym dla jednośladów

Opublikowano

-

Plac, na którym WORD będzie mógł egzaminować kierowców jednośladów został otwarty na Bemowie. Dzięki tej inwestycji, powstałej w ramach współpracy WORD Warszawa i Automobilklubu Polskiego, skróci się czas oczekiwania na egzamin w zakresie kategorii A. Do tej pory kandydaci na kierowców motocykli czy skuterów mieli tylko jedno miejsce egzaminacyjne w Warszawie – na ul. Odlewniczej

Pokazowy egzamin na nowym placu egzaminacyjnym na warszawskim Bemowie Fot. brd24.pl

Nowoczesny i funkcjonalny plac egzaminacyjny dla jednośladów powstał przy WORD Bemowo na ul. Powstańców Śląskich w Warszawie. Jest zlokalizowany na terenie Automobilklubu Polskiego. W ciągu dnia będzie wykorzystywany do przeprowadzania egzaminów w kategoriach motocyklowych A, A2 i A1 oraz motorowerowej AM. Po południu będą mogli wykorzystywać go instruktorzy i kandydaci na kierowców.

Fot. BRD24.pl

Pokazowy egzamin przeprowadził Tomasz Matuszewski, zastępca dyrektora WORD Warszawa. Fot. brd24.pl

Do tej pory w Warszawie egzaminy na kategorie A były przeprowadzane wyłącznie w WORD przy ul. Odlewniczej. W związku z rosnącym zainteresowaniem egzaminami w tej kategorii WORD Warszawa postanowił uruchomić drugi punkt egzaminowania, tym razem w lewobrzeżnej Warszawie.

Oczekiwanie na egzamin: 12 dni

– Tej inicjatywie przyświecało zwiększanie dostępność do egzaminów z kategorii A i to jeszcze w czasie trwającego letniego sezonu – mówi BRD24  Dariusz Marek Szczygielski, dyrektor WORD w Warszawie. Zwraca uwagę, że wielu młodych ludzi wsiadał na skutery bez uprawnień. – Kategoria AM, potocznie nazywana kategorią na skutery, jest obecnie pochodną kategorii A. Trzeba zdać egzamin, który może przeprowadzić jedynie uprawniony egzaminator. Jazda bez uprawnień wynikała m.in. z ograniczonej dostępności do egzaminów. Teraz to się zmieni. Zapisy ruszyły kilka dni temu. W tej chwili okres oczekiwania na egzamin to 12 dni, więc możemy już mówić o tym że miejsce jest rozpropagowane.

Podczas inauguracji placu egzaminacyjnego, która odbyła się 26 lipca, Waldemar Kuliński, sekretarz województwa mazowieckiego i dyrektor urzędu marszałkowskiego w Warszawie  zwracał uwagę, że otwarcie kolejnego miejsca egzaminowania wpłynie na BRD. – Takie inicjatywy zawsze przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach oraz zwiększania świadomości kierujących – podkreślił.

Nowy plac egzaminacyjny został uroczyście otwarty 26 lipca. Fot. brd24.pl

Romuald Chałas, prezes Automobilklubu Polskiego zaznaczył, że o możliwość zdawania egzaminów na kategorię A pytało wielu członków Automobilklubu Polskiego i kandydatów na kierowców. – Po dyskusjach z panem dyrektorem Szczygielskim stwierdziliśmy, że zorganizowanie tego placu będzie korzystne. Cieszę się, że udało się to zrealizować – mówił Chałas.

Pierwszy egzamin na nowym placu

Podczas inauguracji nowego placu egzaminacyjnego odbył się pokazowy egzamin. Kandydat na kierowcę zaczął od właściwego ubioru i sprawdzenia stanu technicznego motocykla. Wykonał wszystkie elementy egzaminu: m.in. pięciokrotny przejazd po łukach w kształcie cyfry osiem, slalom wolny, slalom szybki, ominięcie przeszkody czy hamowanie awaryjne.

Jak podkreślał Rafał Grodzicki, kierownik Wydziału Szkoleń i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego WORD w Warszawie zadania egzaminacyjne z zakresu kategorii A nie są proste. Kandydat na kierowcę musi wykazać się umiejętnościami technicznymi, pokazać, że całkowicie panuje nad pojazdem.

W rolę kandydata na kierowcę wcielił się instruktor pierwszego stopnia. Zadania wykonał bezbłędnie. Fot. brd24.pl

Podczas pokazowego egzaminu na nowym placu wszystkie zadania zostały wykonane perfekcyjne, a kierowca, gdyby był to rzeczywisty egzamin, zakończyłby go z wynikiem pozytywnym. Nie mogło być inaczej, bo w rolę kandydata na kierowcę wcielił się egzaminator pierwszego stopnia. Tym, którzy będą na Bemowie zdawać egzaminy z zakresu kategorii A pozostaje życzyć by  przystępowali do niego tak samo dobrze przygotowani.

Agnieszka Niewińska

Tekst powstał we współpracy z WORD w Warszawie