Connect with us

Społeczeństwo

Wielka Brytania: Uczący się kierowcy gromadzą punkty karne na potęgę

Opublikowano

-

Uczący się kierowcy z prowizorycznym prawem jazdy w Wielkiej Brytanii mają na koncie wiele punktów karnych. Rekordzista zgromadził ich 35. Mimo to ci adepci kierownicy po zdaniu egzaminu dostają pełne uprawnienia. Organizacje działające na rzecz BRD apelują do rządu o zmiany

Nauka jazdy w Wielkiej Brytanii. Fot. Flickr/Fernando Butcher/CC BY 2.0

Nauka jazdy w Wielkiej Brytanii. Fot. Flickr/Fernando Butcher/CC BY 2.0

W Wielkiej Brytanii zanim zda się egzamin praktyczny i teoretyczny na prawo jazdy można wystąpić o prowizoryczne, tymczasowe prawo jazdy (provisional driving licence) i poruszać się po drogach, ale wyłącznie pod okiem osoby w wieku co najmniej 21 lat, która ma pełne uprawienia do kierowania samochodem przynajmniej od trzech lat. W czasie roku od otrzymania prowizorycznego dokumentu trzeba zdać egzamin teoretyczny i praktyczny by otrzymać właściwe prawo jazdy (full driving license).

Uczący się kierowca poruszający się z prowizorycznym prawem bez żadnych konsekwencji może zgromadzić nawet 11 punktów karnych. Dopiero przy dwunastym pozwolenie na poruszanie się na drogach może mu zostać cofnięte. Decyzja czy i na jaki czas wykluczyć uczącego się kierowcę z ruchu należy do sądu.

Punkty karne, które kierowca zgromadził podczas okresu jazdy na dokumencie dla uczących się przechodzą na właściwe prawo jazdy, ale bez żadnych konsekwencji. Młody kierowca straci uprawnieni dopiero kiedy w ciągu dwóch lat zbierze kolejne sześć punktów karnych. Organizacje społeczne zajmujące się bezpieczeństwem ruchu drogowego zwracają uwagę, że w efekcie kierowca, który wcześniej jeździł na prowizorycznym prawie jazdy może mieć na koncie nawet kilkanaście punktów, a co za tym idzie poważne wykroczenia drogowe, a mimo to nie ponosi z tego tytułu konsekwencji. Tymczasem młodzi kierowcy, którzy dopiero odebrali dokument tracą go kiedy w ciągu dwóch lat zgromadzą sześć punktów.

Niedoświadczeni i uczący się kierowcy z 3 proc. udziałem w wypadkach śmiertelnych

Z danych rządowej Agencja Rejestracji Kierowców i Pojazdów (Driver and Vehicle Licensing Agency) do których dotarła organizacja pozarządowa Brake wynika, że w kwietniu 2019 r. ponad 66,5 tys. uczących się kierowców miało już na koncie punkty karne. 44,8 tys. zgromadziło ich sześć lub więcej. Ponad tysiąc miało ich 12 lub więcej. Rekordzista zgromadził ich aż 35.

– Jak to możliwe w ogóle możliwe, że uczący się kierowcy, którzy mają na koncie wiele wykroczeń drogowych mogą mimo tego uzyskać pełne prawo jazdy i jeździć po naszych drogach? Kierowcy, którzy dopiero uzyskali prawo jazdy stają przed jego utratą jeśli popełniają wiele wykroczeń związanych z prowadzeniem pojazdu. Te same standardy powinny obowiązywać również kierowców uczących się. Wzywamy rząd do przeanalizowania tego w celu zmniejszenia liczby punktów karnych, które kierowca uczący się może uzyskać przed utratą prawa jazdy, i uniemożliwić mu zdanie egzaminu na prawo jazdy z wieloma punktami na tymczasowym prawie jazdy – Joshua Harris, z organizacji Brake.

Statystyki pokazują, że w Wielkiej Brytanii uczący się kierowcy jak i ci z najmniejszym doświadczeniem za kierownicą mają udział w 3 proc. śmiertelnych wypadków na brytyjskich drogach i w 5 proc. tych, w których są ciężko ranni.

AN