Connect with us

Społeczeństwo

Wielu zabitych i rannych. Katastrofa polskiego autokaru w Chorwacji

Opublikowano

-

Kierowca autobusu wiozącego pielgrzymów z Polski zjechał z drogi na autostradzie A4 w Chorwacji. Zginęło 12 osób, 34 są ranne, w tym kilkoro ciężko
Wypadek polskiego autokaru na autostradzie A4 w Chorwacji Źródło: HRT

Wypadek polskiego autokaru na autostradzie A4 w Chorwacji Źródło: HRT

Dziś nad ranem na chorwackiej autostradzie A4 w kierunku Zagrzebia doszło do katastrofy autokaru. Z nieustalonych jeszcze przyczyn kierowca zjechał z trasy, autobus wpadł do rowu. Zginęło 12 osób, 34 są ranne, w tym kilku ciężko – są operowani w chorwackich szpitalach.

Wiadomo, że autokarem z Polski – prawdopodobnie z Grodziska Mazowieckiego – podróżowali polscy pielgrzymi do Medjugorie. Pomoc wezwała jedna z poszkodowanych. Chorwackie służby ratunkowe były na miejscu po 10 minutach.

To jeden z najtragiczniejszych wypadków na chorwackich autostradach. Premier Mateusz Morawiecki polecił udać się na miejsce zdarzenia ministrowi zdrowia Andrzejowi Niedzielskiemu. „O szczegółach tragedii rozmawiałem dziś rano z premierem Chorwacji, który zapewnił o pełnym wsparciu chorwackich służb medycznych. Poleciłem naszym służbom konsularnym organizację wsparcia dla rodzin uczestników wypadku” – poinformował premier Morawiecki na Twitterze.

Kondolencje rodzinom ofiar złożył prezydent Andrzej Duda. „W związku z tragicznym wypadkiem polskiego autokaru w Chorwacji, w wyniku którego zginęło 11 osób a 34 są ranne, we współpracy z chorwackimi służbami ratowniczymi i władzami podejmujemy wszelkie możliwe działania aby pomóc naszym Rodakom. Rodzinom Ofiar składam wyrazy współczucia” – napisał.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział już wszczęcie śledztwa w tej sprawie: „Poleciłem, by w związku z katastrofą Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo z art. 173 par. 3 kk” – poinformował Ziobro.