Connect with us

Społeczeństwo

Akcja Znicz 2014. Mniej ofiar i rannych niż przed rokiem

20 ofiar, 252 rannych – policja podsumowała Akcję Znicz 2014. Było lepiej. W wypadkach zginęło o połowę mniej ludzi niż przed rokiem

Opublikowano

-

20 ofiar, 252 rannych – policja podsumowała Akcję Znicz 2014. Było lepiej. W wypadkach zginęło o połowę mniej ludzi niż przed rokiem

To był wyjątkowo krótki świąteczny weekend, bo Wszystkich Świętych wypadło w sobotę, a Dzień Zaduszny w niedzielę. Można się więc było spodziewać kumulacji wyjazdów w trzy dni. Wypadkom na drogach sprzyjała też ładna pogoda, podczas której kierowcy zwykle jeżdżą szybciej. Za to po raz pierwszy – tak jak w wakacje, które okazały się bezpieczniejsze niż przed laty – kierowcy mieli do dyspozycji autostradę A2 od Warszawy i A1 od węzła Łódź Północ aż do obwodnicy Trójmiasta.

Tegoroczne wyjazdy na święta okazały się bezpieczniejsze niż te z 2013 r., gdy świąteczny weekend był trochę dłuższy. Od 31 października do 3 listopada, bo takie zestawienie przedstawiła policja, na drogach zginęło 20 osób (w 2013 r. – 38), ranne zostały 252 osoby (w 2013 r. – 410). Wydarzyło się w sumie 196 wypadków (w 2013 r. – 338). Na drogach przyłapano 910 pijanych kierowców (w 2013 r. – 1298).

Największą liczbę ofiar stanowili piesi. Policja podkreśla, że część z nich nie nosiła wymaganych od 31 sierpnia tego roku odblasków na ubraniu. – Była to pierwsza tego typu akcja, od momentu wejścia w życie przepisów nakładających na pieszych obowiązek noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu w terenie niezabudowanym – informuje KGP. – Niestety, w trakcie tegorocznej Akcji Znicz odnotowaliśmy wypadki śmiertelne z udziałem pieszych, którzy nie posiadali wymaganych odblasków.
Policja wsparła niedawno patronatem kampanię „Bezpieczny bo widoczny”, której organizatorzy zwracają uwagę na to, by rodzice kupowali dzieciom ubrania z wszytymi odblaskami.

Poprawę na drogach widać również, gdy uwzględni się tylko dwa świąteczne dni: 31 października i 1 listopada. Takie zestawienie od lat przygotowuje policja. Uwzględniliśmy również tegoroczną akcję: Akcja Znicz 2014. Widać, że był to najbezpieczniejszy weekend świąteczny od lat (biorąc pod uwagę liczbę ofiar i rannych).
Były tylko jedne święta, w które w te dwa dni zginęło miej osób niż w tym roku – w 2011 r. na drogach zginęło 9 osób. Był to jednak dłuższy weekend. 1 listopada w 2011 r. przypadał we wtorek. Wyjazdy rozłożyły się więc na pięć dni. I w sumie 2011 r. nie był tak dobry – od piątku 28 października do wtorku 2 listopada życie na drogach straciło 51 osób.

in