Connect with us

Społeczeństwo

Wyprzedził radiowóz na przejściu. Sąd uznał, że pogrożenie palcem to wystarczająca kara

Opublikowano

-

Kierowca wyprzedził radiowóz na przejściu dla pieszych. Nie przyjął mandatu. Sprawa trafiła do sądu. Jednak zamiast 1500 zł i 15 punktów karnych sędzia za wystarczającą karę uznał… naganę

CC0

W kwietniu ubiegłego roku kierowca osobowego samochodu jadąc przez Konin wyprzedził inny pojazd na przejściu dla pieszych. Okazało się, że tym samochodem jechali policjanci i że wszystko zarejestrowali na wideorejestratorze. Nie wiadomo, czy od razu skierowali wniosek do sądu, czy – co bardziej prawdopodobne – kierowca odmówił przyjęcia mandatu. A kara za to groźne dla życia i zdrowia pieszych wykroczenie jest wysoka – 1500 zł i 15 punktów karnych.

Sąd nie miał żadnych wątpliwości, że doszło do zabronionego prawem wyprzedzania na przejściu dla pieszych. „(…) uznał, iż nagranie to jest bezsporne i przedstawia pełny przebieg zdarzenia. Co najważniejsze – widać na nim moment najważniejszy z punktu prawnokarnego, tj. jak przed przejściem dla pieszych samochód kierowany przez obwinionego rozpoczyna wykonywanie manewru wyprzedzania radiowozu przejeżdżającego przez pasy dla pieszych, a następnie już za przejściem obwiniony zjechał na prawy pas drogi przed samochodem policyjnym i kontynuował jazd przed radiowozem. Co istotne – manewr wyprzedzania wykonał jedynie pojazd obwinionego, a za nim nie jechały żądne inne samochody” – czytamy w późniejszym orzeczeniu sądu odwoławczego.

Szokująca kara

Spodziewać można się było, że skoro sąd nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że do wykroczenia doszło, zastosuje co najmniej minimalną karę, jaką na drodze w takim wypadku stosuje policja. Sędzia postąpił inaczej. Uznał kierowcę winnym, ale wymierzył mu karę… nagany.

Kierowca, któremu w zasadzie tylko pogrożono palcem, nie pogodził się i z taką karą. Odwołał się do Sądu Okręgowego w Koninie. Chciał, by uznano, że jest niewinny. Sąd odwoławczy 17 marca uznał, „iż nie zachodzą jakiekolwiek wątpliwości w zakresie tego, że obwiniony M. S. swoim zachowaniem wyczerpał wszystkie znamiona zarzucanego mu wykroczenia”.

Jednocześnie Sąd Okręgowy w Koninie – tak samo jak pierwsza instancja – uznał, że słusznie oceniono iż szkodliwość czynu kierowcy nie była wielka „czego wyrazem było zastosowanie nadzwyczajnego złagodzenia kary i wymierzenie obwinionemu jedynie kary nagany”.

Kierowca, który wyprzedzał policję na przejściu dla pieszych zapłacić musi 50 zł kosztów postępowania sądowego.

luz

(wyrok Sądu Okręgowe w Koninie z 17 marca 2023 r., sygn. akt II Ka 30/23)