Connect with us

Społeczeństwo

Wzrosną mandaty za wykroczenia na drogach! Rząd finalizuje prace nad zmianami w karach

Opublikowano

-

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz resort infrastruktury finalizują prace nad podwyższeniem za wykroczenia drogowe w Polsce – dowiedział się brd24.pl. Mandaty będą podwyższone po raz pierwszy od ponad 20 lat. A to nie będzie jedyna zmiana w zaostrzaniu nadzoru
Policjanci wypisujący mandat. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Policja

Policjanci wypisujący mandat. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Policja

Wzrosną mandaty za wykroczenia drogowe w Polsce. Rząd finalizuje prace nad waloryzacją kar. Przyznał to dziś w rozmowie z nami  wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. „Wszystko w trakcie, zaraz dopniemy z Ministerstwem Infrastruktury. Nawet Pan nie wie, jak bardzo przeszkadza w takich sprawach pandemia” – odpisał na Twitterze na nasze pytania o podwyższenie kar.

Nie wiemy, jak bardzo urosną kary, jaki będzie ich nowy pułap. Wiadomo jednak, że zmiany mają dotknąć nie tylko taryfikatora mandatów. Wiceminister Wąsik dał do zrozumienia, że prace nad zaostrzeniem nadzoru są szersze.

Według naszych informatorów oprócz nowych stawek mandatów, nadzór ma dostać też inne instrumenty dyscyplinujące kierowców. Jak ustaliliśmy jedną ze zmian ma być powiązanie stawek ubezpieczenia OC z punktami karnymi za niektóre wykroczenia. To postulat od lat przedstawiany przez Polską Izbę Ubezpieczeń wzorowany m.in. na systemie amerykańskim, gdzie wysokość ubezpieczenia komunikacyjnego mocno zależy od tego, czy kierowca dostawał mandaty za przekraczanie prędkości.
Pomysł wiązania stawek OC z punktami karnymi omawiany był już kilka lat temu. Został jednak wówczas utrącony przez Ministerstwo Cyfryzacji. Przeciwna temu była m.in. ówczesna minister Anna Streżyńska.

Nasi informatorzy twierdzą, że co pomysł wiązania OC z punktami za niektóre wykroczenia – m.in. zbyt szybką jazdę – tym razem jest już gotowy. Dopracowywane są tylko techniczne szczegóły m.in. to, w jaki sposób ubezpieczyciele mają otrzymać systemowy dostęp do takich danych kierowców.

Łukasz Zboralski