Connect with us

Społeczeństwo

Zakaz wyprzedzania się ciężarówek na drogach szybkiego ruchu! Rząd przyjął nowy projekt

Opublikowano

-

Kierowcy ciężarówek nie będą już mogli tamować ruchu na autostradach i ekspresówkach przez wyprzedzanie się z niewielką różnicą prędkości. Rząd przyjął projekt, który im tego zakaże
Ciężarówki wyprzedzające się na autostradzie Fot. CC0/Pixabay

Ciężarówki wyprzedzające się na autostradzie Fot. CC0/Pixabay

Tak zwany „wyścig słoni” czyli powolne, długie wyprzedzanie jednej ciężarówki przez drugą, od dawna denerwuje kierowców w Polsce. Bo na autostradach i drogach ekspresowych, które mają zwykle po dwa pasy, znacznie spowalnia to ruch. Jest też zwykle oczywistym łamaniem prawa, bo kierowcy samochodów ciężarowych nie powinni jechać – zgodnie z prawem – szybciej niż 80 km/h. I wówczas żaden z nich nie miałby potrzeby wyprzedzania innego kolegi po fachu.

Adamczyk ujawnia, że rząd już przyjął zakaz

Ministerstwo Infrastruktury od lat tego problemu zauważać nie chciało. To się nagle zmieniło. Wczoraj minister Andrzej Adamczyk w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia ujawnił, że rząd już przyjął projekt, który zakaże kierowcom ciężarówek takiego wyprzedzania na drogach szybkiego ruchu – a więc na autostradach i drogach ekspresowych.

– W dniu wczorajszym przyjęliśmy również projekt ustawy, która zmienia zasady poruszania się samochodów ciężarowych na drogach szybkiego ruchu. Celem jest to, aby zakazać wyprzedzania samochodów ciężarowych przez samochody ciężarowe na drogach szybkiego ruchu – powiedział minister Andrzej Adamczyk. I tłumaczył, że chodzi o nazywany popularnie „wyścig słoni”. – To sytuacja nader niebezpieczna, gdy kierowca ciężarówki jedzie za samochodem ciężarowym i decyduje się na wyprzedzanie – dodał.

Dziennikarz dopytywał, czy ten zakaz będzie „bezwzględny”. I czy np. kierowca ciężarówki jadący bardzo wolno – 40-50 km/h – nie będzie mógł zostać przez innego wyprzedzony. – No nie, nie możemy blokować ruchu – odparł Adamczyk. Jak więc będzie wyglądał ten zakaz? Szef resortu uniknął podawania szczegółów. – Generalnie chodzi o to, by upłynnić ruch na drogach szybkiego ruchu, zmniejszyć duże zagrożenie wynikające z faktu wyprzedzanie się samochodów ciężarowych.

Projekt zmiany prawa nie jest jeszcze dostępny publicznie.

luz