Connect with us

Społeczeństwo

Znów będą wielkie warsztaty BRD dla seniorów. Ministerstwo ogłosiło przetarg

Opublikowano

-

O tym jaki efekt mogą wywołać przyjmowane leki, jak zmienia się percepcja w starszym wieku i co powinien mieć prawidłowo przygotowany do jazdy rower seniorzy mają się dowiedzieć w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej. Ministerstwo Infrastruktury chce przeszkolić co najmniej 3 tys. seniorów

Senior na pasach. Fot. Jenny Pool/Flickr/CC BY 2.0

Osoby w wieku 60 plus, to dziś ponad 24 proc. polskiego społeczeństwa. Fot. Jenny Pool/Flickr/CC BY 2.0

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na ogólnopolską akcje informacyjno-edukacyjną chce przeznaczyć nieco ponad 360 tys. zł. Akcja skierowana do osób w wieku 60+ ma przybrać formę warsztatów. Uczestnicy mają zostać zapoznani z konsekwencjami niestosowania się do przepisów ruchu drogowego, wskazane zostaną im wzorcowe postawy pieszych, rowerzystów i kierowców. KRBRD chce by seniorom przypomniano o ich prawach i obowiązkach oraz o odpowiedzialności za bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dowiedzą się, jak prawidłowo stosować odblaski, a także jak zgodnie z przepisami wyposażyć rower. W ramach akcji informacyjno-edukacyjnej seniorzy będą też mieli możliwość sprawdzenia stanu technicznego swoich rowerów oraz dokonania drobnych napraw.

Ważnym elementem warsztatów mają być także zajęcia, podczas których osoby starsze zapoznają się możliwymi, groźnymi efektami ubocznymi przyjmowania leków, preparatów ziołowych czy używek, które mogą wpłynąć na zdolność poruszania się po drodze. Warsztaty mają też uświadomić im, że wraz z wiekiem zachodzą zmiany fizjologiczne i psychomotoryczne wpływające na percepcję i możliwości motoryczne i zachęcić ich do monitorowania swojej sprawności za kierownicą.

KRBRD chce by szkolenia odbyły się do końca listopada 2019 r. Przeszkolonych ma zostać co najmniej 3 tys. osób w wieku 60 lat i więcej. Oferty w przetargu można składać do 18 marca.

Przybywa osób 60 plus

KRBRD zwraca uwagę jak ważne jest edukowanie seniorów pod katem BRD. Polskie społeczeństwo wyraźnie się starzeje. W końcu 2017 r. liczba ludności Polski zgodnie z danymi z Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 38,4 mln, Ponad 9 mln stanowiły osoby w wieku 60 lat i więcej (ponad 24%).

Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych powodowanych przez pieszych powyżej 60 roku życia w 2018 roku to nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem; przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym i wejście na jezdnię przy czerwonym świetle. Z kolei najczęstsze przyczyny wypadków drogowych powodowanych przez kierowców powyżej 60 roku życia to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu; nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych; nieprawidłowe wyprzedzanie; nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

AN