Connect with us

Pojazdy

10 samochodów, których sprzedaż nie wystarczy na zapłacenie mandatu za prędkość w Polsce

Opublikowano

-

Kierowca w Gorzowie Wielkopolskim dostał mandat przekraczający wartość jego opla corsy. Po polskich drogach jeździ jeszcze wiele modeli, których właściciele nawet sprzedając samochód nie będą w stanie uiścić grzywny od policji. Oto 10 z nich

Od stycznia ten, kto jedzie szybciej od prędkości dopuszczalnej o 71 km/h, płaci mandat w minimalnej kwocie 2,5 tys. zł. Tyle właśnie dostał od policji 27-latek złapany na ul. Szczecińskiej w Gorzowie Wielkopolskim. Mężczyzna jechał 143 km/h na ograniczeniu prędkości do 70 km/h. Kiedy usłyszał od policji, jaką karę zapłaci, przyznał, że to więcej niż warty jest jego stary opel corsa.

Na polskich drogach – gdzie średnia wieku pojazdów według danych CEPiK wynosi ok. 16 lat – można spotkać jeszcze wiele samochodów, które cenowo oscylują wokół najwyższego obecnie mandatu za prędkość. Jakie to modele można kupić za 2,5 tys. zł lub mniej?

Opel Corsa B

Opel Corsa B Fot. Tomasz Sienicki/CC BY 3.0

Opel Corsa B Fot. Tomasz Sienicki/CC BY 3.0

Te modele mają obecnie minimum 22 lata, bo produkcję drugiej generacji corsy zakończono w Europie w 2000 r. W swoim czasie było to całkiem przyjemne, małe miejskie auto segmentu B. W odróżnieniu od kanciatej pierwszej wersji, zaprojektowana przez Japończyka Hideo Kodamę linia nadwozia drugiej generacji jest obła, miękka. Wyposażone zostało w napinacze pasów oraz poduszkę powietrzną kierowcy.

Do dyspozycji są benzynowe silniki o pojemnościach 1.0; 1.2 oraz 1.4 i 1.6. Można też mieć corsę z napędem diesla – 1.5 i 1.7 l. Auto w najmocniejszych wersjach rozpędza się do 196 km/h. W testach Euro NCAP model w tej generacji osiągnął maksymalnie trzy z pięciu gwiazdek bezpieczeństwa. Następcą była wersja C.

Opel Astra F

Opel Astra F Fot. Cezary Piwowarski, CC BY-SA 4.0

Opel Astra F Fot. Cezary Piwowarski, CC BY-SA 4.0

Astra pierwszej generacji była podobno jednym z największych projektów Opla. Trafiła na rynek w 1991 r. Ostatni model zjechał z taśmy produkcyjnej w 2002 r.
Ciekawostką jest, że nazwa modelu zaczerpnięta została od posiadanej przez Opla marki Vauxhall. Ta pod taką nazwą sprzedawała wcześniej ostatnie wersje Opla Kadetta.

Samochód wyposażony był w silniki benzynowe o pojemnościach: 1.4, 1.6, 1.8, 2.0 oraz diesla o pojemności 1.7l. Rozpędza się do 216 km/h w najmocniejszej wersji.

Nie możemy napisać, ile gwiazdek Euro NCAP otrzymała Astra F, gdyż… nie otrzymała ich wcale. Samochód nie wziął udziału w tekstach bezpieczeństwa.

Następcą jest Astra G.

Opel Vectra B

Opel Vectra B Fot. Zbigniew Czernik/CC BY 3.0

Opel Vectra B Fot. Zbigniew Czernik/CC BY 3.0

Vectra B to segment wyższy niż Corsa i Astra, ale i to auto – już leciwe – można kupić za kwotę mandatu za prędkość. To druga generacja pojazdu, który zastąpił w koncernie Opla Asconę. W zależności od wersji wyposażenia można znaleźć benzynowe jednostki napędowe o pojemności 1,6; 1,8; 2,0; 2,5 oraz 2,6 l. A w dieslu – 1,7; 2,0; i 2.2. W najmocniejszych wersjach silnikowych Vectra B pozwoli na rozpędzenie się nawet do 240 km/h.

Modele przed face liftingiem osiągały zaledwie 2 gwiazdki w testach Euro NCAP. Dopiero w 1999 r. zmieniono nie tylko lekko wizualnie nadwozie, ale też m.in. oddano system ochrony kręgów szyjnych w zagłówkach, dzięki czemu auto uzyskało w testach bezpieczeństwa już 3 gwiazdki. Po tej modernizacji auto zostało też lepiej zabezpieczone przed korozją.

Następcą jest Vectra C.

Ford Focus I

Ford Focus Fot. CC0

Ford Focus Fot. CC0

Niższa klasa średnia samochodów, wciąż dostępna na polskim rynku, następca kultowego Escorta. Pierwsza generacja tego auta produkowana była od 1998 r. do 2004 r. Był to na tyle przebojowy model, że w 1999 r. zajął pierwsze miejsce w plebiscycie Europejski Samochód Roku. W standardowym wyposażeniu są: elektrycznie podnoszone szyby przednie, immobiliser czy zamek centralny. Po liftingu w 2001 r. w opcji można było już dokupić reflektory xenonowe i nawigację.
Baza silnikowa to benzynowe: 1.4, 1.6, 1.8 i 2.0. Natomiast silnik diesla to jednostka o pojemności 1.8 l. W najmocniejszych wersjach auto rozpędza się do 240 km/h.
Następcą jest Ford Focus II.

Volkswagen Polo III

Volkswagen Polo III Fot. Hiszpańskie autokary/CC BY 2.0

Volkswagen Polo III Fot. Hiszpańskie autokary/CC BY 2.0

Polo zostało zaprojektowane jako maksymalnie długie i lekkie auto miejskie. I już jego druga odsłona znalazła się na podium plebiscytu Europejski Samochód Roku w 1982 r. Dziś w cenie najwyższego mandatu za prędkość w Polsce dostępna jest trzecia generacja tego pojazdu produkowana w latach 1994-2001.
Samochód zaprojektowano na płycie podłogowej Seata Ibizy. Od 1995 r. w standardzie oferował poduszki powietrzne kierowcy i pasażera. Auto uzyskiwało jednak tylko trzy gwiazdki w testach Euro NCAP.

Samochody te można kupić z silnikami benzynowymi: 1.0, 1.3, 1.4, 1.6 oraz z silnikami diesla: 1.4, 1.7 i 1.9.
W najmocniejszych wersjach samochód rozpędzić można do 215 km/h.

Następcą jest Volkswagen Polo IV

Volkswagen Passat B5

Volkswagen Passat B5 Fot. Pandora11/CC BY 3.0

Volkswagen Passat B5 Fot. Pandora11/CC BY 3.0

Volkswagen Passat B5, zwany w Polsce czule „passerati” zaczynał jako auto zbudowane na bazie podłogowej Audi 80 przy udziale włoskiego designera Giorgetto Giugiaro – to człowiek, który ma na koncie projekty prawdziwego Maserati. Ale to też on stał za projektami: Golfa, Jetty, Sirocco, całej gamy Seata – od Ibizy przez Leona do Toledo, całej gamy Fiata – od Pandy przez Punto do Bravo, słynnego dzięki filmom DeLoreana DMC-12, a znanych dobrze nad Wisłą Daewoo – Matiza, Leganzy i Chevroleta Lacetti.

Piąta wersja tego auta, którą rzadziej niż Polo, ale wciąż można też kupić w cenie mandatu za prędkość, była budowana zupełnie od podstaw. B5 opuszczały fabryki od 1996 r. do 2005 r. Ich nadwozia są w pełni ocynkowane. Podstawowym wyposażeniem był ABS, wspomaganie kierownicy i dwie poduszki powietrzne. Auto uzyskało trzy gwiazdki w teście bezpieczeństwa Euro NCAP.

Passaty B5 można spotkać z benzynowymi silnikami: 1.6, 1.8, 2.0, 2.3 i 2.8, 4.0 oraz z dieslami 1.9, 2.5 i 2.5 l. W wersji z czterolitrowym silnikiem auto rozpędza się do 250 km/h.

Następcą był Passat B6

Fiat Seicento

Fiat Seicento Fot. SuperTank17/CC BY 3.0

Fiat Seicento Fot. SuperTank17/CC BY 3.0

Następca modelu Cinquecento po raz pierwszy wyjechał z fabryki Fiata w Tychach w 1997 r. Produkowano go do 2010 r.
Ten samochód oferowano tylko w dwóch wersjach silnikowych 0.9 l oraz w wersji Sporting – 1.1 l. Osiągami nie oszałamiał. Rozpędzał się do 150 km/h. Zresztą nie oszałamiał też niczym innym. A nawet czymś zawstydzał – osiągnął najniższy w historii wynik w testach bezpieczeństwa. Euro NCAP przyznało mu zaledwie 1,5 gwiazdki na pięć możliwych.

Następcy nie było.

Mercedes-Benz Klasa A

Mercedes-Benz Klasa A Fot. M 93/Wikipedia/CC BY 3.0

Mercedes-Benz Klasa A Fot. M 93/Wikipedia/CC BY 3.0

Mercedes-Benz Klasa A produkowany był w Europie latach 1997-2004. To małe auto miejskie wyposażone zostało w silniki benzynowe 1.4, 1.6, 1.9 oraz 2.1. Można też znaleźć egzemplarze z silnikami diesla 1.7 l. Auto można rozpędzić do 167 km/h.

Samochód dość dobrze wypadł w testach bezpieczeństwa – Euro NCAP przyznało mu cztery gwiazdki. Zastosowano w nim nietypowy system absorbcji energii zderzenia. Podczas uderzenia czołowego silnik wraz ze skrzynią biegów wślizgiwał się pod podłogę, a nie w kierunku wnętrza pojazdu.
Jednak w kontekście bezpieczeństwa Klasa A zapamiętana została z potężnej początkowej wpadki podczas przeprowadzanego w Szwecji „testu łosia”. Samochód go nie przechodził i podczas próby slalomu przewracał się na bok. Wówczas sprzedaż zawieszono. Problem wyeliminowano dodając niespotykany w tym segmencie aut system stabilizacji toru jazdy ESP, zmodyfikowano też zawieszenie. Od 2001 r. sprzedawano też nieco dłuższą jego wersję – Long.

Następcą jest Mercedes-Benz Klasa A drugiej generacji.

Audi A4

Audi A4 Fot. peterolthof/Flickr/CC BY 2.0

Audi A4 Fot. peterolthof/Flickr/CC BY 2.0

Pierwsza generacja Audi A4 produkowana była od 1994 r. do 2001 r. Powstało na tej samej płycie podłogowej, na której opracowano Passata. A4 było jednym z najpopularniejszych aut segmentu D, następcą tak samo popularnego Audi 80.

Wyposażano je w silniki benzynowe: 1.6, 1.8, 2.4, 2.6, 2.8 oraz w silniki diesla: 1.9, 1.8 turbo, 2.6 l.

W najmocniejszych wersjach – S4, RS4 – samochód można rozpędzić do 250 km/h.

Następcą jest druga generacja Audi A4.

Daewoo Matiz

Daewoo Matiz Fot. Lechita/CC BY 3.0

Daewoo Matiz Fot. Lechita/CC BY 3.0

Dobrze znanego z polskich dróg Matiza poprzedziło koncepcyjne auto zbudowane na bazie Fiata Seicento i pokazane jako Italdesign Lucciola. Matiz różnił się od niego tym, że… był jednak brzydszy. No, może jeszcze tym, że prototyp z 1993 r. wybiegł ponad 30 lat w przyszłość i byłby dziś niezłym rynkowym towarem – miał bowiem hybrydowy napęd diesla wspieranego przez dwa silniki elektryczne.

Auto koreańskiego koncernu pod szyldem Daewoo-FSO, a potem tylko FSO produkowano w Polsce od 1998 r. do 2007 r. (właściwie wcześniej je tu tylko montowano, a produkcja zaczęła się pod koniec 1999 r.).

W samochodzie stosowano wyłącznie jeden benzynowy silnik o pojemności 0,8 l i mocy 51 KM. To zmodernizowana jednostka napędowa z Tico.

W teście bezpieczeństwa Euro NCAP Matiz dostał trzy gwiazdki na pięć możliwych.

Podstawowa wersja auta z wyposażenia miała wycieraczkę tylnej szyby, składne tylne siedzenia i immobiliser. Tylko najwyższa, czwarta w kolejności wersja – Top – miała ABS, poduszkę pasażera i poduszkę powietrzną kierowcy.

ai