Connect with us

Pojazdy

Takie będą opony przyszłości? Goodyear prezentuje ogumienie dla samochodów autonomicznych

IntelliGrip Urban – tak według Goodyear ma wyglądać inteligentna opona dla przyszłych flot miejskich opartych na samochodach autonomicznych

Opublikowano

-

IntelliGrip Urban – tak według Goodyear ma wyglądać inteligentna opona dla przyszłych flot miejskich opartych na samochodach autonomicznych

Opona Goodyear IntelliGrip Urban Fot. Materiały prasowe

Według ekspertów Goodyear przyszłość należy do inteligentnych opon takich jak IntelliGrip Urban Fot. Materiały prasowe

Podczas niedawnego Międzynarodowego Salonu Motoryzacyjnego w Genewie, Goodyear przedstawił, jak może wyglądać opona w niedalekiej przyszłości. IntelliGrip Urban to koncepcyjna opona zaprojektowana dla przyszłych generacji autonomicznych pojazdów elektrycznych, które będą używane na zasadach współdzielenia na obszarach miejskich.

Goodyear IntelliGrip Urban z zaawansowaną technologią wbudowanych czujników (Sensor-in-Tire) jest inteligentną oponą, której konstrukcja wspiera działanie autonomicznych układów kontroli pojazdu i zwiększa bezpieczeństwo pasażerów. Koncepcyjna opona rozpoznaje warunki drogowe i pogodowe. Dane, które zbiera, są przesyłane  do systemu komputerowego pojazdu, umożliwiając optymalizację prędkości, hamowania, prowadzenia i stabilizacji.

Zdaniem przedstawicieli Goodyear takie opony mogą odegrać kluczową rolę w przyszłym rynku flot pojazdów autonomicznych działającym w systemie „Internetu rzeczy”.

Dodatkową korzyścią dla operatorów flot będą opony o wysokim i wąskim (Tall and Narrow) kształcie, które zmniejszają opory toczenia, co zwiększa wydajność energetyczną i zasięg pojazdów elektrycznych w miejskim środowisku. Technologia czujników wbudowanych w opony IntelliGrip Urban pozwala operatorom precyzyjnie identyfikować i zapobiegać problemom związanym z ogumieniem jeszcze przed ich wystąpieniem.

Opona GoodyearIntelliGrip Urban Fot. Materiały prasowe

Dzięki czujnikom opona opona Goodyear IntelliGrip Urban ma rozpoznawać warunki pogodowe i przesyłać dane do samochodowego komputera. Fot. Materiały prasowe

IntelliGrip Urban mogłaby umożliwić flotom monitorowanie pojazdów i opon w czasie rzeczywistym, co zapewniłoby przewagę konkurencyjną, pomagając jednocześnie zwiększać rentowność dzięki wsparciu następujących właściwości:

* Technologia czujników w oponie (Sensor-in-Tire) pomaga pojazdom autonomicznym lepiej rozpoznawać warunki drogowe, wspierając i zwiększając poczucie bezpieczeństwa pasażerów. Cała flota może korzystać z wymiany informacji między oponą, a pojazdem za pośrednictwem chmury.

* Aktywna konserwacja umożliwia operatorom flot precyzyjną identyfikację i rozwiązywanie potencjalnych problemów związanych z ogumieniem i bezpieczeństwem, zanim dojdzie do awarii. Proste w obsłudze, przyjazne dla użytkownika rozwiązanie maksymalizujące sprawność opony i planujące aktywną konserwację pomaga obniżać całkowite koszty działalności operacyjnej i wydłuża okresy międzyawaryjne, efektywność oraz wartości związane ze zrównoważonym rozwojem floty.

* Wysoka i wąska budowa opony zmniejsza opory toczenia, co zwiększa efektywność energetyczną i zasięg flot pojazdów elektrycznych w środowisku miejskim. Kształt opony koncepcyjnej zwiększa również odporność na aquaplaning, co umożliwiło projektantom Goodyeara zmniejszenie liczby rowków w oponie, a co za tym idzie wydłużyło przebiegi i ograniczyło poziom hałasu.

red