Connect with us

Pojazdy

Blisko 200 aut z zaliczonymi przeglądami. Nawet nie były na stacji kontroli pojazdów

Opublikowano

-

Policjanci z Kielc zatrzymali czterech diagnostów, którzy za łapówki mieli poświadczać nieprawdę w dowodach rejestracyjnych ok. 200 samochodów. Zatrzymano też byłego diagnostę, który organizował proceder

Dowody rejestracyjne pojazdów Fot. Policja

Dowody rejestracyjne pojazdów Fot. Policja

Policjanci zajmujący się zwalczaniem korupcji z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach od jakiegoś czasu mieli podejrzenia, że w dwóch stacjach kontroli pojazdów na terenie powiatu jędrzejowskiego dochodzi do nielegalnego procederu – pracujący diagności potwierdzali sprawność pojazdów w dowodach rejestracyjnych nie przeprowadzając  badań tych aut.

Policjanci zebrali materiał dowodowy, które potwierdził ich przypuszczenia. W miniony wtorek funkcjonariusze zatrzymali czterech diagnostów w wieku od 34 do 44 lat, którzy w zamian za łapówkę poświadczali nieprawdę w dowodach rejestracyjnych co najmniej 180 aut (policja sądzi, że pojazdów mogło być dużo więcej). Samochody, wobec których orzekali poprawność stanu technicznego nawet nie wjeżdżały do stacji kontroli. Na biurka diagnostów trafiały jedynie dowody rejestracyjne.

Dowody rejestracyjne dostarczać miał 48-letni mężczyzna. Za taką „usługę” załatwienia pozytywnego przeglądu pobierał opłatę.

Zatrzymani mężczyźni usłyszeli już zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych oraz poświadczania nieprawdy w dokumentach. W trakcie przeszukania ich mieszkań oraz stacji diagnostycznych, policjanci zabezpieczyli pieniądze, pieczątki oraz kilkadziesiąt dowodów rejestracyjnych, które prawdopodobnie czekały na podbicie. Wobec mężczyzn prokurator zastosował dozory oraz poręczenia majątkowe od 2,5 do 10 tysięcy złotych, a także tymczasowy zakaz wykonywania zawodu.

Sprawa jest rozwojowa i przewidywane są dalsze zatrzymania. Policja apeluje do osób, które w podobny nielegalny sposób załatwiły przegląd pojazdu, aby zgłaszały się do policjantów lub prokuratury. Mogą uniknąć kary, jeżeli zawiadomi organ powołany do ścigania o tym, że wręczały łapówkę i wyjaśnią okoliczności sprawy (mówi o tym artykuł 229 § 6 Kodeksu Karnego).

ai