Connect with us

Pojazdy

Chiński Qoros najbezpieczniejszym autem rodzinnym 2013

Chiński producent niedawno otworzył pierwszą sieć sprzedaży w Europie. Jego sedan zdobył najwyższy wynik w testach bezpieczeństwa Euro NCAP

Opublikowano

-

Chiński producent niedawno otworzył pierwszą sieć sprzedaży w Europie. Jego sedan zdobył najwyższy wynik w testach bezpieczeństwa Euro NCAP

Qoros 3 Sedan

Qoros 3 od ubiegłego roku sprzedawany jest w Europie. Jedyny dotąd salon chińskiego producenta działa na Słowacji

Zaskoczenie? Trochę tak. Bo chińska motoryzacja mogła do tej pory kojarzyć się ze wszystkim, ale nie z trwałością, niezawodnością czy bezpieczeństwem. Tymczasem Qoros 3 sedan okazał się najbezpieczniejszym autem w kategorii małych samochodów rodzinnych – dostał aż pięć gwiazdek w testach Euro NCAP. I nie tylko. Auto otrzymało wysokie noty we wszystkich czterech obszarach testów i jego całościowy wynik (88 proc.) to najwyższa nota wśród samochodów badanych w 2013 r. Taki wynik umiejscawia Qoros blisko najlepszych wyników w ogóle osiągniętych w testach Euro NCAP.
– Gratulujemy Qoros osiągnięcia najwyższego wyniku bezpieczeństwa dla sedana Qoros 3, pierwszego samochodu skonstruowanego w Chinach , który zdobył pięć gwiazdek w programie crash testów Euro NCAP – podkreślił Michiel van Ratingen, sekretarz generalny Euro NCAP.
– Wyniki testów Euro NCAP pokazują wysoki poziom designu, inżynierii i jakości produktu, który osiągnęliśmy przy Qoros 3 – mówi Volker Steinwascher. – Osiągnięcie tych wysokich światowych standardów – nie tylko pod względem bezpieczeństwa, ale i we wszystkich właściwościach samochodu – było od początku naszym celem i uznanie naszych wysiłków jest satysfakcjonujące.

Qoros 3 sedan najlepszy wynik osiągnął pod względem ochrony dorosłych pasażerów (95 proc.). Komórki bezpieczeństwa pasażerów okazały się bardzo wytrzymałe w zderzeniach czołowych, bocznych i zderzeniach ze słupem – minimalizują narażenie pasażera na siły działające przy zderzeniu dzięki ich rozpraszaniu. Biorą w tym udział specjalnie zaprojektowane elementy konstrukcyjne.
Wysoką notę (87 proc.) auto zdobyło także za ochronę dzieci w zderzeniach czołowych i bocznych przy użyciu akceptowanych przez Euro NCAP fotelików dziecięcych. Pomogło w tym tylne siedzenie wyposażone w mocowanie ISOFIX oraz górne zaczepy bezpieczeństwa oraz wyłącznik przedniej poduszki pasażera.
Do wysokich ocen należy także ochrona pieszych (77 proc.). Jak twierdzi producent – zespół ekspertów bezpieczeństwa Qoros opracował jeden z najlepszych systemów chroniących pieszych kiedykolwiek ocenianych przez Euro NCAP. Jednak szczegółów dotyczących systemu nie ujawnia.
Chiński sedan jest wyposażony w przednie i boczne poduszki powietrzne oraz kurtyny powietrzne na całej długości; trzypunktowe, automatyczne pasy bezpieczeństwa; podwójne napinacze pasów przy przednich fotelach. Zagłówki przednich foteli zaprojektowano tak, by zmniejszyć ryzyko uszkodzenia kręgosłupa szyjnego przy tylnym zderzeniu.

Fabryka Qoros powstała w 2007 r. w Chinach. Model Qoros 3 został zaprezentowany w ubiegłym roku. W 2013 r. Chińczycy otworzyli pierwszy salon sprzedaży w Europie. Powstał w Bratysławie.

luz

źródło: Qoros