Connect with us

Pojazdy

Ciśnienie w oponach – jak je sprawdzić i dlaczego ma to takie duże znaczenie?

Opublikowano

-

Opony dla samochodu są jak buty dla człowieka. Chodząc na długie spacery lub uprawiając różnego rodzaju aktywności fizyczne, a w tym głównie bieganie, dobrze wyprofilowane buty wykonane z wysokiej jakości materiału będą czymś, co umili każdą chwilę oraz zadba o nasze stopy oraz dolne kończyny powodując mniejsze szanse na doświadczenie kontuzji lub nieprzyjemnego bólu. Można śmiało to powiedzieć właśnie o oponach dla samochodu, gdzie dobrze dobrana, wyprofilowana oraz mająca prawidłowe ciśnienie opon przynosi mnóstwo korzyści dla pojazdu, również niweluje niechciane awarie i uszkodzenia układu jezdnego. Ten artykuł ma na celu uświadomienie wiele osób, dlaczego prawidłowe ciśnienie w oponach ma tak duże znaczenie oraz jak sprawdzić ciśnienie w oponach, aby być pewnym, że nasz samochód ma na sobie prawidłowo dobrane obuwie. Również zachęcamy do odwiedzenia strony – https://sklep.tiptopol.pl/, na której można znaleźć dużo narzędzi oraz przyrządów do samochodów.

fot. mat. reklamodawcy

Korzyści z prawidłowego ciśnienia w oponach

Aby można coś powiedzieć o bezpiecznej i bezproblemowej podróży samochodem osobowym, należy w pierwszej kolejności zadbać o prawidłowe ciśnienie w oponach pojazdu. Dobrze napompowana i wyregulowana opona niesie ze sobą wiele korzyści podczas jazdy samochodem. Kiedy zapewnione jest właściwe ciśnienie w oponach, samochód zyskuje na lepszej przyczepności do podłoża oraz potrafi to znacznie skrócić drogę hamowania pojazdu kiedy na drodze pojawi się niebezpieczeństwo.

Należałoby również wspomnieć o ekonomicznym aspekcie, ponieważ dobrze napompowane opony będę w znacznie mniejszym stopniu zużywać bieżnik, a to przeniesie się na żywotność opony. Ostatnią korzyścią, o której można tutaj wspomnieć, jest aspekt ekologiczny, gdyż opony z prawidłową wartością ciśnienia powodują, że samochód spala mniej paliwa, co przekłada się, na mniejsze koszty podroży. Jak widać, wpływ prawidłowego ciśnienia w oponach ma ogromne znaczenie dla pojazdu, z racji tego warto zadbać o jego optymalny poziom.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach?

Odpowiedź na to pytanie nie jest takie proste, jak może się wydawać. Ponieważ to, jakie ciśnienie jest prawidłowe w danych oponach, zależy od kilku czynników. Pierwszym i najważniejszym jest marka oraz model pojazdu. Każdy producent dla swojego modelu samochodu podaje inne wytyczne odnośnie ciśnienia w oponach ze względu na wagę pojazdu, jego przeznaczenie i wiele innych aspektów. Ponadto należy pamiętać o tym, że ciśnienie w oponach może zależeć również od tego czy mówimy o osi przedniej pojazdu, czy też tylnej, ponieważ najczęściej bardziej obciążoną stroną pojazdu jest jego tylna część, gdzie przeważnie zaleca się stosować wyższe ciśnienie w oponach, aby pojazd był w stanie utrzymać udźwig. Ostatnim aspektem, który ma wpływ na prawidłowe ciśnienie w oponach, jest to, jaka występuje pora roku. Wiąże się to z tym, że zimą, zakładając opony zimowe, latem opony letnie, a co niektórzy mogą stosować opony całoroczne, to prowadzi do tego, że każdy z tych trzech rodzajów opon ma swoje własne wymagania co do ciśnienia w oponach.

Gdzie znaleźć informacje o prawidłowym ciśnieniu w oponach?

Każdy producent jak samochodu – jak https://sklep.tiptopol.pl/ ,stara się, aby jego pojazdy wyróżniały się na tle konkurencji oraz prezentowały coś innego. Prowadzi to do różnego rodzaju zmian w położeniu niektórych elementów w pojeździe, przez co przesiadka z jednej marki samochodu do drugiej może powodować pewne komplikacje. Ale czy odnalezienie informacji o tym, jakie należy mieć ciśnienie w oponach, będzie również skomplikowane? Informacje te najczęściej znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu lub na naklejce umieszczanej w schowku, desce rozdzielczej czy na pokrywie wlewu paliwa.

Jak sprawdzić ciśnienie w oponach?

Sprawdzanie ciśnienia w oponach można podzielić na dwie możliwości – zrobić to samemu lub oddać samochód do warsztatu. W tym wypadku warto zrobić to samemu, gdyż nie jest to ciężkie zadanie i wystarczy wyposażyć się w odpowiedni przyrząd do mierzenia ciśnienia, który można znaleźć na stronie https://sklep.tiptopol.pl/tpms/czujniki-cisnienia-tpms.html. Dzięki temu będziemy mogli prawidłowo napompować opony zgodnie ze wszelkimi zaleceniami producenta, tak aby cieszyć się bezpieczną i ekonomiczną jazdą.

Artykuł sponsorowany