Connect with us

Pojazdy

Dowiedz się, dlaczego warto kupić ubezpieczenie AC motocykla

Opublikowano

-

W Polsce nie brakuje miłośników motocykli. Wraz z końcem zimy nasze drogi zapełniają się osobami jeżdżącymi na motorach. Dbając o swój jednoślad, powinni oni jednak pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu motocykla. Wyjaśniamy, dlaczego warto nabyć AC na taki pojazd
Motocykl na drodze Fot. mat. reklamodawcy

Fot. mat. reklamodawcy

Co roku przybywa w Polsce kilkadziesiąt tysięcy sztuk motocykli. Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że w samym tylko 2021 roku Polacy zarejestrowali ponad 21,5 tys. takich jednośladów. Jeszcze rok temu w Centralnej Ewidencji Pojazdów figurowało ponad 1 mln motocykli. Najwięcej było ich w województwie wielkopolskim. Każdy właściciel motoru powinien wziąć pod uwagę zakup ubezpieczenia AC. To naprawdę się opłaca.

Ubezpieczenie motocykla – jakie jest obowiązkowe?

Zacznijmy od tego, jakie ubezpieczenie powinien mieć każdy motocykl. Obowiązkowe jest OC, podobnie jak ma to miejsce w przypadku samochodów. Zakres takiej polisy jest również taki sam jak przy autach. Każdy motocyklista powinien również pamiętać, że za brak OC grozi kara naliczana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Brak OC do 3 dni to konieczność zapłacenia 200 zł, od 3 do 14 dni – 500 zł, a powyżej 14 dni – 1000 zł. Trzeba również podkreślić, że nie ma możliwości wykupienia OC motocykla tylko na pewien okres w roku (np. sezon letni) i trzeba płacić za takie ubezpieczenie także wtedy, gdy motocykl stoi nieużywany w garażu (wyjątkiem jest motocykl zabytkowy).

Jaki jest zakres AC motocykla?

W przeciwieństwie do OC ubezpieczenie AC jest dobrowolne. To oznacza, że można je wykupić lub z niego zrezygnować, nie ponosząc z tego tytułu żadnych konsekwencji prawnych. Co jednak daje motocykliście taka polisa?

Mając wykupione AC motocykla, możemy pokryć wydatek związany z naprawą naszego pojazdu uszkodzonego w czasie spowodowanej przez nas kolizji bądź wypadku. To możliwe również wtedy, gdy do szkody dojdzie z winy niezidentyfikowanego sprawcy. Oczywiście dodatkowe opcje zależą od zakresu autocasco motocykla. Poznasz go, korzystając z kalkulatora dostępnego pod adresem https://punkta.pl/ubezpieczenie-motocykla/kalkulator-oc-ac/. Przy okazji warto także wziąć pod uwagę ubezpieczenie NNW, dzięki któremu zyskamy rekompensatę, gdy doznamy uszczerbku na zdrowiu.

Czy AC zrekompensuje kradzież motocykla?

W 2021 roku skradziono 1380 motocykli w Polsce, z czego 341 zniknęło w wyniku kradzieży z włamaniem. Najwięcej motorów zostało ukradzionych na Dolnym Śląsku. Utrata motocykla to przede wszystkim strata finansowa. Tutaj znowu z pomocą może przyjść ubezpieczenie autocasco. W wielu przypadkach możliwe jest takie dobranie zakresu polisy, żeby gwarantowała rekompensatę również w przypadku kradzieży motocykla. Trzeba jednak koniecznie zapoznać się z wyłączeniami. Wtedy dowiemy się, kiedy ochrona nie zadziała. Należy także zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia. W zależności od wariantu AC motocykl może być chroniony również w zakresie zniszczeń spowodowanych przez siły natury (np. powódź).

Na temat ubezpieczenia motocykla dowiesz się więcej w Punkta.pl.

Gdzie szukać AC motocykla?

Zanim zaczniemy szukać AC dla naszego motocykla, trzeba mieć świadomość, że nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe proponują taki produkt dla motoru. Dlaczego?

Motocykl jest uważany za mało bezpieczny środek transportu, ponieważ jeżdżąc na motorze, łatwo o wypadek. Dla ubezpieczyciela to wysokie ryzyko, którego często nie chce ponosić. Na szczęście nie brakuje na rynku ubezpieczycieli, którzy oferują AC motocykla. Jak wybrać najlepszą ofertę takiego ubezpieczenia? Zapytaliśmy o to eksperta.

– Przede wszystkim trzeba pamiętać, że AC nie jest obowiązkowe, zatem jego zakres może być dowolnie kształtowany przez ubezpieczyciela. O ile w przypadku OC najważniejsza jest najniższa cena, o tyle w autocasco liczy się głównie zakres ochrony – podkreśla ekspert Punkta. – Najlepiej skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń. Dzięki temu będziemy mogli szybko i bez wychodzenia z domu porównać nawet kilkadziesiąt ofert ubezpieczenia, spokojnie przeanalizujemy ich zakres i wybierzemy AC, które będzie najlepiej nam odpowiadało – dodaje ekspert.

Od czego zależy cena AC motocykla?

Największy wpływ na cenę AC motocykla ma oczywiście zakres ubezpieczenia. Im większa ochrona, tym wyższa składka. To jednak nie wszystko. Przy ustalaniu ceny AC ubezpieczyciel weźmie pod uwagę także naszą historię ubezpieczeniową. Jeśli w przeszłości pojawiały się szkody, dla ubezpieczyciela będzie to sygnał, że zawarcie z nami umowy jest obarczone większym ryzykiem. Na cenę AC wpłynie również sam motocykl i jego parametry. Istotny jest również wiek motocyklisty i doświadczenie na drodze.

Bez wątpienia warto dokupić do obowiązkowego OC również ubezpieczenie AC. Dzięki temu możemy zyskać ochronę finansową w przypadku kradzieży lub uszkodzenia pojazdu i łatwiej naprawić wszelkie uszkodzenia. Należy jednak wybierać AC z rozwagą, dobierając tak zakres ochrony, żeby spełniała nasze potrzeby i oczekiwania.

Artykuł sponsorowany