Connect with us

Pojazdy

Filtry oleju i inne filtry samochodowe – praktyczny poradnik!

Opublikowano

-

Filtry samochodowe (czyli filtry oleju, paliwa, powietrza i kabinowe) to istotne elementy w każdym samochodzie. Warto wiedzieć, na jakie aspekty zwrócić uwagę przy ich wyborze
Jazda samochodem Fot. mat. reklamodawcy

Fot. mat. reklamodawcy

1. Jak dobierać filtry oleju?
2. Filtr paliwa – jak wybrać odpowiedni?
3. Filtr kabinowy – co to jest i jak wybrać najlepszy?
4. Jak wybrać filtr powietrza?

Filtry samochodowe to istotne części eksploatacyjne pojazdów. Warto zadbać o ich regularną wymianę, aby cieszyć się dobrym stanem technicznym samochodu. Jeżeli stoisz przed wyborem filtrów do samochodu, zapoznaj się z poniższymi radami!

Jak dobierać filtry oleju?

Filtry oleju to bardzo ważne części eksploatacyjne każdego samochodu. Ich zadaniem jest oczyszczanie oleju, który znajduje się w silniku samochodowym. Filtry oleju w każdym samochodzie muszą być regularnie wymieniane ze względu na gromadzące się w nich zanieczyszczenia, które w konsekwencji mogą być przyczyną awarii. Warto pamiętać, że w nowych samochodach filtr należy wymieniać średnio co 15-20 tysięcy km, natomiast w starszych pojazdach – po przejechaniu każdych 10 tysięcy kilometrów. Przy wyborze filtra oleju należy mieć na uwadze, że nie każdy filtr będzie pasował do każdego silnika. Dobór odpowiedniego filtra oleju na szczęście nie jest trudny. Pojazdy, do których przeznaczony jest dany filtr, są wyszczególnione w jego opisie.

Filtr paliwa – jak wybrać odpowiedni?

Filtry paliwa spełniają istotną rolę w każdym pojeździe. Ich zadaniem jest filtracja zanieczyszczonego paliwa. Dlatego bardzo ważne jest to, aby regularnie wymieniać filtr. Zapewni to odpowiednie działanie układu wtryskowego. Częstotliwość wymiany filtrów paliwa zależy od modelu samochodu. Taka informacja najczęściej znajduje się w instrukcji obsługi samochodu. Zwykle należy to robić co 30-120 tysięcy przejechanych kilometrów. Wymiana filtra paliwa nie jest skomplikowaną czynnością i w większości przypadków można ją wykonać samodzielnie.

Filtr kabinowy – co to jest i jak wybrać najlepszy?

Filtr kabinowy to element każdego samochodu wyposażonego w klimatyzację. Jego rola polega na oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń, dostających się do kabiny samochodu. Filtr kabinowy dba również o pochłanianie wilgoci oraz niwelowanie nieprzyjemnego zapachu. Regularna wymiana filtra kabinowego wpływa na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych u kierowcy i pasażerów samochodu. Przy wyborze filtra kabinowego możesz zdecydować się na filtr standardowy lub węglowy. Standardowy filtr kabinowy zatrzymuje podstawowe zanieczyszczenia drogowe, natomiast filtr węglowy dodatkowo pochłania nieprzyjemny zapach oraz ogranicza przenikanie substancji chemicznych. Wybierając filtr kabinowy nie warto decydować się na najtańszą opcję. Jakość wybranego filtra kabinowego ma zdecydowanie większe znaczenie niż jego cena.

Jak wybrać filtr powietrza?

Filtr powietrza zapobiega przenikaniu do cylindrów silnika zanieczyszczonego powietrza. Regularna wymiana filtra powietrza jest bardzo ważna dla utrzymania dobrego stanu pojazdu. Wymianę filtra powietrza najczęściej zaleca się co ok. 20 tysięcy kilometrów. Warto jednak na bieżąco weryfikować kondycję filtra. Jeżeli jest mocno zanieczyszczony, konieczna jest jego wymiana.

Regularna wymiana filtrów samochodowych jest bardzo ważna dla zachowania odpowiedniej kondycji pojazdu. Bagatelizowanie tego zalecenia może prowadzić do uszkodzenia samochodu. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup danego filtra, sprawdź, czy będzie on pasował do modelu Twojego pojazdu.

Artykuł sponsorowany