Planując budżet na zakup pojazdu bezpośrednio w Stanach Zjednoczonych, musisz brać pod uwagę nie tylko jego cenę. Na koszt sprowadzenia auta z USA składają się opłaty związane z transportem oraz samym importem, a więc podatki. Jednym z nich jest akcyza za samochód, która zostanie naliczona w momencie odprawy celnej. Czym jest, ile wynosi i czy można jej uniknąć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule – poznaj je już teraz!

Fot. mat. reklamodawcy
Opłata akcyzowa w przypadku samochodu – co musisz wiedzieć?
Na początek warto wyjaśnić, czym jest tzw. opłata akcyzowa. To podatek nakładany przez kraje UE na zdecydowaną większość towarów z importu, a więc pochodzących spoza wspólnoty europejskiej. Jego głównym celem jest wspieranie rodzimych gospodarek. Ma ograniczać proces wwożenia różnych dóbr na rzecz zakupu tych wyprodukowanych wewnątrz Unii Europejskiej. Jednocześnie oczywiście zapewnia on dodatkowe wpływy do budżetu poszczególnych krajów z Europy.
Akcyza za samochód z USA jest powszechnie kojarzona z używanymi pojazdami sprowadzanymi zza oceanu. To jednak błędne myślenie – podatek ten zapłacisz również wtedy, gdy zdecydujesz się na import fabrycznie nowego auta. Jednak pomimo tego inwestycja w wóz zza oceanu często jest bardzo opłacalna. Aby tak było, najlepiej skorzystaj z pomocy dobrego pośrednika, który zajmie się całym procesem zakupu.
Pamiętaj, że po sprowadzeniu pojazdu ze Stanów masz dokładnie 14 dni na uiszczenie tej opłaty. Posiadanie dowodu jej wniesienia jest niezbędne – bez niego zarejestrowanie wozu w Polsce będzie niemożliwe.
Wysokość akcyzy samochodowej
Kwestia tego, z jakim kosztem akcyzowym wiąże się importu samochodu z USA, jest niejednoznaczna. Opłata ta będzie tym wyższa, im większa wartość auta. Wynika to z faktu, że podatek ten ma wartość procentową. Co należy podkreślić, oblicza się go od ceny, za którą wóz został kupiony.
Obecnie na terenie Unii Europejskiej obowiązują 3 progi akcyzy dla pojazdów, w tym sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych. To kolejno:
-
0% – niektóre samochody są zwolnione z opłaty akcyzowej,
-
3,1% – w przypadku wozów z silnikiem o pojemności do 2 litrów,
-
18,6% – gdy jednostka napędowa ma pojemność powyżej 2000 cm3.
Możliwe sposoby na zwolnienie z akcyzy
Niewątpliwie dość często auta sprowadzane z USA wyposażone są w silniki o pojemności znacznie wyższej niż 2 litry. Nierzadko są to legendarne jednostki napędowe, niedostępne w Europie i to właśnie dla nich wiele osób decyduje się na import wozów z tego kraju. Niestety w ich przypadku opłata akcyzowa jest bardzo wysoka, a więc znacząco podnosi to koszty sprowadzenia pojazdu ze Stanów. Jak jednak już wiesz, stawka tego podatku może być zerowa – jakich sytuacji dotyczy?

Fot. mat. reklamodawcy
Po pierwsze takim zwolnieniem z akcyzy objęte są obecnie wszystkie modele elektryczne, zarówno nowe, jak i używane. Jest to element polityki proekologicznej – zachęcanie do korzystania z aut zeroemisyjnych.
Druga z możliwości to sprowadzenie z USA samochodu zabytkowego – musi mieć przynajmniej 30 lat. Warunkiem jest to, aby zdecydowana większość jego części była oryginalna. Czasem status zabytku może otrzymać również pojazd dużo młodszy. Dotyczy to głównie modeli rzadkich, pochodzących np. z krótkich, limitowanych serii produkcyjnych.
Czy stan techniczny pojazdu ma wpływ na akcyzę?
Jeśli interesujesz się tematem importu amerykańskich wozów, zapewne wiesz, że zwykle najtańsze są uszkodzone auta ze Stanów. Być może trafiłeś już na informację, że wysokość akcyzy jest uzależniona od stanu technicznego sprowadzanego samochodu. Jest to jednak zupełnie niepotrzebnie powielany mit. Jak już wiesz, istnieją 3 progi tego podatku i w każdym przypadku nalicza się go wyłącznie od ceny zakupu pojazdu.
Bezpieczny zakup pojazdu ze Stanów Zjednoczonych!
Pamiętaj, że w wielu przypadkach ceny używanych aut w Stanach są dużo niższe niż w Europie. Z tego powodu, nawet po doliczeniu transportu, akcyzy i innych opłat dodatkowych, koszt importu nadal może być atrakcyjny. Jeśli jesteś zainteresowany takim zakupem i liczysz na bezpieczeństwo, zawsze korzystaj z pomocy specjalistów. Najlepiej postaw na usługi dobrego pośrednika. Takie firmy, jak np. BidCars, specjalizują się w sprowadzaniu samochodów z USA. Zajmą się całym procesem, a więc m.in. znajdą i kupią pojazd na aukcji, przywiozą go do Polski oraz załatwią wszystkie formalności.
Artykuł sponsorowany