Connect with us

Pojazdy

W Izraelu zamówisz kurs autonomicznymi samochodami. Inwestują VW i Mobileye

W przyszłym roku startuje wspólna inwestycja Grupy Volkswagen i Mobileye w Izraelu. Do 2022 r. ma wystartować usługa zamawiania transportu autonomicznymi samochodami

Opublikowano

-

W przyszłym roku startuje wspólna inwestycja Grupy Volkswagen i Mobileye w Izraelu. Do 2022 r. ma wystartować usługa zamawiania transportu autonomicznymi samochodami

Samochód VW. Fot. mat. prasowa

Prace nad usługą zapewniania przewozów autonomicznymi pojazdami rozpoczną się już w 2019 r. Samochody elektryczne dostarczy Grupa Volkswagen. Fot. mat. prasowe

Grupa Volkswagen, firma Mobileye, która należy do Intela i Champion Motors ogłosiły plany uruchomienia w Izraelu pierwszej w tym kraju usługi mobilności na życzenie w oparciu o flotę elektrycznych samochodów autonomicznych. W tym celu trzy partnerskie firmy planują utworzyć spółkę Joint Venture. Wspólna propozycja firm, zaprezentowana pod hasłem „Nowa mobilność w Izraelu”, została już formalnie zaakceptowana przez izraelski rząd podczas prywatnej ceremonii na Smart Mobility Summit 2018, który odbył się kilka dni temu w Tel Awiwie.

Grupa Volkswagen dostarczy auta elektryczne oraz wniesie do projektu wiedzę i kompetencje w zakresie projektowania i wdrażania usług mobilności. Mobileye dostarczy elementy potrzebne do przystosowania samochodów do jazdy autonomicznej na 4. poziomie – zabezpieczenia, podzespoły potrzebne do poruszania się samochodów bez kierowcy, zasady poruszania się aut, system bezpieczeństwa i cyfrowe mapy. Firma Champion Motors będzie odpowiadała za obsługę floty samochodów i za uruchomienie centrum kontroli. Wszystkie firmy będą odpowiadały za stworzenie wspólnej platformy mobilności oraz usług niezbędnych do funkcjonowania systemu mobilności na życzenie. Tak, aby zapewnić użytkownikom bezproblemowy dostęp i korzystanie z usługi „zamów i jedź”.

Rząd Izraela zobowiązał się do wspierania projektu w trzech  obszarach: zapewniania wsparcia prawnego i opracowania niezbędnych regulacji prawnych, udziału w tworzeniu niezbędnej infrastruktury i przygotowania danych o ruchu pojazdów oraz udostępnienia infrastruktury w razie potrzeby. Przedsięwzięcie pod hasłem „Nowa mobilność w Izraelu” będzie pierwszą komercyjną usługą mobilności na życzenie w tym kraju z wykorzystaniem samochodów autonomicznych, ale wszelkie przepisy i ustalenia stworzone na jej potrzeby będą miały zastosowanie do innych tego typu przedsięwzięć w przyszłości.

Volkswagen, Mobileye i Champion Motors wykorzystają wspólne przedsięwzięcie pod hasłem „Nowa mobilność w Izraelu” do opracowania i testowania tzw. wersji beta systemu do obsługi mobilności na życzenie w oparciu o elektryczne samochody autonomiczne. Projekt rozpocznie się już na początku 2019 r., a uruchomienie usługi jest planowane do 2022 r.

 

– Jesteśmy przekonani, że elektryczne samochody autonomiczne zaoferują nie tylko Izraelowi, ale wielu miastom na świecie bezpieczną i bezemisyjną mobilność, która jest dostępna i wygodna. Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie współpracy przy tym projekcie z naszymi partnerami: Mobileye i Champion Motors z Izraela – powiedział dr Herbert Diess, Prezes Grupy Volkswagen.

red