Connect with us

Pojazdy

Kamera samochodowa – niepotrzebny gadżet czy pomoc w tarapatach?

Opublikowano

-

Wideorejestrator samochodowy Źródło: materiały reklamodawcy

Rejestrator samochodowy Źródło: materiały reklamodawcy

Obecnie na rynku przeważają poręczne, kompaktowe kamery samochodowe i coraz więcej kierowców decyduje się na ich montaż w pojazdach. Rejestrator samochodowy nagrywa wszystkie zdarzenia mające miejsce przed przednią szybą pojazdu podczas trasy. Popularność tych urządzeń zwiększa fakt, że na kamerę samochodową nie trzeba wydawać majątku – na rynku można znaleźć modele już za 200 złotych.

Pomoc w niebezpiecznych sytuacjach i nie tylko

Wymuszanie pierwszeństwa, wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym, zajeżdżanie drogi – to tylko niektóre z niebezpiecznych zachowań kierowców, które mogą prowadzić do kolizji i wypadków. W takich sytuacjach najłatwiejszym sposobem na udowodnienie swoich racji jest zaprezentowanie nagrania z kamery samochodowej. Materiał może też zawierać numery rejestracyjne samochodu, jeśli kierowca uciekł z miejsca zdarzenia. Nowoczesne kamery nagrywają w bardzo wysokiej jakości, dzięki czemu widoczne są wszelkie detale, a obraz jest wyraźny nawet po zmroku.

Poza oczywistym zastosowaniem, kamera samochodowa może służyć też do rekreacyjnego nagrywania trasy. Z urządzenia chętnie skorzystają kierowcy, którzy pragną doszlifować swój styl jazdy. Analiza własnych zachowań i błędów na drodze w dużym stopniu pomaga zwiększyć bezpieczeństwo swoje i innych.

Co może przeszkadzać podczas korzystania z rejestratora?

Kamery samochodowe ułatwiają życie w wielu sytuacjach, jednak mimo to nie są pozbawione wad. Dla niektórych kierowców problemem może być widoczny w kokpicie kabel zasilający. Wideorejestratory są wyposażone w akumulatory, ale ich pojemność jest ograniczona – w dłuższych trasach trzeba ratować się samochodowym gniazdem elektrycznym. Podczas jednoczesnego ładowania wielu urządzeń, konieczne może być dokupienie rozdzielacza do gniazda zapalniczki. Kolejnym sprzętem, w który warto się zaopatrzyć jest dodatkowa karta pamięci. To szczególnie ważne w przypadku kamer nagrywających w wysokiej rozdzielczości, gdyż pliki zajmują znacznie więcej miejsca. Nośnik o dużej pojemności nie zapełni się tak szybko, a jeśli często pokonujesz długie trasy – nie będziesz musiał martwić się o częste zgrywanie czy usuwanie nagranego materiału.

Podsumowanie

Korzystanie z kamery samochodowej może wymagać dokupienia kilku gadżetów, jednak korzyści płynące z jej posiadania są niewspółmiernie duże. Niemal niepodważalny argument w sądzie czy podczas walki o odszkodowanie ubezpieczyciela – za pomocą nagrań można łatwo udowodnić swoją niewinność. Warto pamiętać o tym, by obiektyw kamery był zawsze czysty, podobnie jak szyba, za którą urządzenie jest zamontowane – wówczas kierowca ma pewność, że szczegóły nagrania będą lepiej widoczne.

Artykuł sponsorowany