Connect with us

Pojazdy

Najwięcej starych samochodów w UE jest w Polsce. Blisko 40 proc. ma ponad 20 lat

Opublikowano

-

37,9 proc. wszystkich samochodów osobowych jeżdżących w Polsce ma ponad 20 lat. Takiego natłoku starych aut nie ma żaden inny kraj w Unii. Przy tym wszystkim jesteśmy jednym z najbardziej zmotoryzowanych krajów – mamy 642 samochody na tysiąc mieszkańców
Wiek samochodów osobowych w krajach UE Źródło: Eurostat

Wiek samochodów osobowych w krajach UE Źródło: Eurostat

Eurostat przedstawił dane na temat wieku samochodów używanych w krajach UE. Z tego porównania wynika, że najstarszymi samochodami w Europie jeżdżą dziś… Polacy. To u nas prawie połowa takich samochodów ma ponad 20 lat! W tym wieku jest 37,9 proc. wszystkich osobówek nad Wisłą.

Drugi najstarszy park samochodowy mają Estończycy. Tam prawie co trzeci samochód na drogach ma ponad 20 lat (31,5 proc.). Trzeci w tym zestawieniu są Finowie – tam co czwarta osobówka jest wiekowa (26,9 proc.). Litwini, którzy są na czwartej pozycji pod tym względem, mają o połowę mniej tak starych samochodów od Polaków – bo 22,6 proc.

Co zrozumiałe, Polacy mają też najmniej nowych samochodów osobowych. Aut, które mają do 5 lat jeździ u nas nieco ponad 10 proc. z wszystkich osobowych. Mniejszy odsetek młodych samochodów jest tylko na Łotwie, w Rumunii i na Litwie.

Tu warto zauważyć, że mocno pokrywa się to z danymi dotyczącymi śmiertelności w wypadkach – bo właśnie Łotwa, Rumunia i Litwa (oraz Bułgaria, ale jej danych dotyczących wieku aut nie podano) to jedyne kraje z gorszym wskaźnikiem śmiertelności w wypadkach UE od Polski. Oczywiście nie chodzi tu wyłącznie o samochody. Wszak Finowie również mają wiele starych samochodów, a jednak przodują w rankingach bezpieczeństwa na drogach.

Wiek samochodów osobowych w krajach UE Źródło: Eurostat

Wiek samochodów osobowych w krajach UE Źródło: Eurostat

Dodajmy też, że przy tak starym parku samochodowym, Polska wciąż nie chce rozwiązać problemu z przeglądami technicznymi pojazdów – tajemnicą Poliszynela jest fakt, że bardzo łatwo nad Wisłą dostać pieczątkę diagnosty wówczas, gdy auto nie spełnia wszystkich wymagań, aby znaleźć się na drodze. Próbowano to rozwiązać nowelizacją, która urealniłaby kontrole techniczne, ale ustawa została wówczas w ostatniej chwili zdjęta z obrad Sejmu – bez żadnego trybu.

Należy również podkreślić, że z tych samych danych Eurostatu wynika, iż Polska jest jednym najbardziej zmotoryzowanych krajów. Na tysiąc mieszkańców przypadają u nas 642 auta. Taki sam wskaźnik ma Finlandia. A więcej od nas samochodów mają tylko Cypryjczycy (645) oraz mieszkańcy Luksemburga (681).Z kolei najmniej samochodów w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców mają Rumuni (357), Łotysze (381) i Węgrzy (390).

Najwięcej samochodów, które mają do pięciu lat, jest w Irlandii i Luksemburgu – tam ponad połowa osobówek jest w tym wieku. Równie dużo relatywnie nowych samochodów mają Belgowie i Duńczycy – ponad 40 proc.

luz