Connect with us

Pojazdy

Nowoczesne systemy w samochodach pomagają kierowcom

Volvo już dawno oferuje samochody z systemami City Safety i Pedestrian Detection. A pracuje już nad Animal Detection – mechanizmem do unikania kolizji ze zwierzętami

Opublikowano

-

Volvo już dawno oferuje samochody z systemami City Safety i Pedestrian Detection. A pracuje już nad Animal Detection – mechanizmem do unikania kolizji ze zwierzętami

Samochód Volvo v40

Marka Volvo od lat jest liderem w dziedzinie bezpieczeństwa. Wiele systemów bezpieczeństwa  biernego takich jak np. pasy bezpieczeństwa wprowadzono do masowej produkcji na podstawie otwartego patentu inżynierów Volvo. Obecnie ochrona kierowcy i pasażerów w samochodzie nie kończy się na odpowiedniej, ramie samochodu i systemach typu ABS, ASR i ESP. Coraz częściej firmy motoryzacyjne wprowadzają nowoczesne rozwiązania, które mają wspierać kierowcę podczas jazdy w każdych warunkach. Także w tej dziedzinie Volvo, jako pierwsza marka na świecie wprowadza innowacyjne rozwiązania, które mają obniżyć liczbę wypadków.

Mowa tutaj o nowoczesnych systemach City Safety i Pedestrian Detection. Pierwszy z nich miał premierę, w 2008 roku, przy okazji wprowadzenia do sprzedaży Volvo XC60. System ten pozwala ograniczyć lub nawet całkowicie wyeliminować kolizje w ruchu miejskim przy prędkościach do 30 km/h. Kolejnym krokiem po wprowadzeniu układu City Safety, była prezentacja w 2010 roku wraz z debiutem nowego Volvo S60 systemu chroniącego pieszych –  Pedestrian Detection.

Pedestrian Detection to systemem wykrywania pieszych znajdujących się lub mogących znaleźć sie przed samochodem z automatycznym uruchamianiem hamulców, który  obejmuje radar (umieszczony z kracie wlotu powietrza), kamerę śledząca obiekty przed samochodem umieszczoną i zintegrowaną z wewnętrznym lusterkiem wstecznym oraz specjalny komputer sterujący (centralną jednostkę sterująca układem). Zadaniem radaru jest wykrywanie i pomiar odległości zbliżającego się obiektu (pieszego). Z kolei kamera określa rodzaj obiektu, a komputer wylicza możliwość zaistnienie kolizji i odpowiednio reaguje. System w pierwszej kolejności ostrzega kierowcę sygnałem dźwiękowym i pulsującym światłem odbitym od dolnej części przedniej szyby. Jeśli kierowca nie zareaguje na te ostrzeżenia, a według oceny systemu zderzenie będzie nieuniknione, uruchomione zostaną hamulce samochodu z pełną intensywnością hamowania.

Pedestrian Detection pozwala uniknąć zderzenia z pieszym przy prędkości do 35 km/h. Przy wyższych prędkościach system wciąż pracuje, lecz wtedy koncentruje się na zmniejszeniu prędkości i zminimalizowaniu skutków kolizji. Prędkość samochodu może zostać zredukowana  nawet o 35 km/h. System Pedestrian Detection wykrywa osoby o wzroście powyżej 80 cm wzrostu, czyli uwzględnia także obecność na drodze dzieci.

Kolejny system bezpieczeństwa nad którym pracuje Volvo będzie pozwalał na unikanie kolizji ze zwierzętami. Innowacyjnym rozwiązaniem w układzie Animal Detection, będzie jego działanie również w nocy. Auta z tym rozwiązaniem powinny pojawić się na drogach już za kilka lat. To kolejny krok Volvo do zrealizowania wizji, produkcji samochodów do 2020, które nie ulegają wypadkom.

luz

źródło: Volvo