Connect with us

Pojazdy

Nowy system Apple. Bezpieczniej z iPhone w samochodzie?

Apple zaprezentowało dziś w Genewie nowy system, który ma usprawnić korzystanie z iPhone w samochodach. Czy naprawdę pomoże koncentracji kierowców, czy narazi ich na dodatkowe pokusy?

Opublikowano

-

Apple zaprezentowało dziś w Genewie nowy system, który ma usprawnić korzystanie z iPhone w samochodach. Czy naprawdę pomoże koncentracji kierowców, czy narazi ich na dodatkowe pokusy?

CarPlay system samochodowy Apple

Tak będzie wyglądał dostęp do iPhona przez system CarPlay. Fot. Apple

CarPlay jeszcze w tym tygodniu ma zostać zaprezentowany w samochodach Ferrari, Mercedes i Volvo. W tym roku ma być dostępny również w hondach, hyundiach, i jaguarach.
Jak przekonuje Apple CarPlay będzie bezpieczniejszym i przyjemniejszym sposobem na korzystanie z iPhonea w samochodzie. Co umożliwia? Przede wszystkim dostęp do Siri – asystenta uruchamianego głosem. Dzięki niemu kierowca będzie mógł wydać polecenie odsłuchania wiadomości tekstowej SMS. To ważne, bo pisanie esemesów w samochodzie poważnie zwiększa ryzyko wypadków. – Użytkownicy iPhone zawsze chcą mieć dostęp do swoich treści pod palcami – mówi Greg Joswiak, wiceprezes marketingu iPhone i iOS. – CarPlay pozwoli używać im iPhone minimalizując ryzyko rozpraszania.

Podłączone do CarPlay urządzenie pozwala kierowcy na łatwe wykonywanie rozmów, dostęp do kontaktów czy odsłuchiwanie skrzynki telefonicznej. Umożliwia też odsłuchanie wiadomości tekstowej. Kierowca będzie mógł również podyktować odpowiedź na SMS. Do tego ekran samochodowego kokpitu wyświetli też nawigację Apple.
Pojawią się jednak i inne funkcjonalności. CarPlay umożliwi dostęp do ulubionej muzyki, audiobooków, podcastów, iTunes, czy Spotify i iHeartRadio.

CarPlay współpracował będzie z iPhone z końcówką Lighting (iPhone 5s, iPhone 5c oraz iPhone 5). Kolejne marki, w których będzie montowany system to: Ford, BMW, Chevrolet, Kia, Land Rover, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Citroen, Subaru, Suzuki i Toyota.

odw