Connect with us

Pojazdy

Parlament Europejski uzgodnił: eCall obowiązkowo w samochodach od 2018 r.

Zakończyły się uzgodnienia w Parlamencie Europejskim – nowe samochody od marca 2018 r. będą musiały być wyposażone w system szybkiego powiadamiania o wypadku

Opublikowano

-

Zakończyły się uzgodnienia w Parlamencie Europejskim – nowe samochody od marca 2018 r. będą musiały być wyposażone w system szybkiego powiadamiania o wypadku

eCall system źródło:ETSC

eCall system ma być na początku obowiązkowym wyposażeniem samochodów osobowych. Źródło:ETSC

Za trzy lata wszystkie nowe modele samochodów będą musiały być wyposażone w moduł szybkiego powiadamiania o wypadku – takie uzgodnienie zawarto w Parlamencie Europejskim. System będzie korzystał do powiadomień z numeru 112, co ma umożliwić szybsze docieranie służb do miejsc wypadków, a więc otrzymywanie szybszej pomocy przez poszkodowanych.

– Zbyt wielu ludzi ginie na drogach w Europie – mówi Olga Sehnalova z Sojuszu Socjalistów i Demokratów w PE. – System eCall pomoże zwiększyć bezpieczeństwo na drogach przez umożliwienie służbom ratunkowym dużo szybciej zlokalizować ofiary wypadku i do nich dotrzeć. Jako system publiczny eCall będzie bezpłatny dla mieszkańców niezależnie jakim samochodem będą podróżować. Nowe przepisy zapewnią, że system będzie działał tylko jako narzędzie bezpieczeństwa. Nie będzie można go wykorzystywać do śledzenia tras kierowcy lub pozyskiwania danych o lokalizacji, które będą wysyłane wyłącznie do służb ratunkowych – podkreśla.
Dlatego w projekcie europosłowie wzmocnili klauzule dotyczące ochrony danych osobowych. Producenci będą musieli zapewnić pełen dostęp do danych i możliwość ich trwałego usuwania.

eCall zacznie być obowiązkowym wyposażeniem nowych samochodów produkowanych od marca 2018 r. Komisja Europejska będzie też rozpatrywać, czy system eCall nie powinien być rozszerzony również na takie pojazdy jak autobusy czy samochody ciężarowe.

Porozumienie, które zostało zawarte musi teraz zostać formalnie zatwierdzone przez wszystkie państwa członkowskie UE oraz na końcu przez Parlament Europejski. Stanie się to prawdopodobnie w marcu 2015 r.

in

źródło: Parlament Europejski