Connect with us

Pojazdy

Pierwszy śmiertelny wypadek autonomicznego samochodu. Auto Uber zabiło pieszą w USA

Samochód Uber jadący w trybie autonomicznym śmiertelnie potrącił pieszą przechodzącą przez jezdnię w miejscowości Tempe w Arizonie. Firma zawiesiła testy autonomicznych samochodów w USA

Opublikowano

-

Samochód Uber jadący w trybie autonomicznym śmiertelnie potrącił pieszą przechodzącą przez jezdnię w miejscowości Tempe w Arizonie. Firma zawiesiła testy autonomicznych samochodów w USA

Autonomiczny samochód Volvo, którymi Uber prowadzi testy w USA. Fot. Dlli/CC ASA 4.0

Jeden z samochodów Volvo, którymi Uber prowadzi testy autonomicznej jazdy USA. Fot. Dlli/CC ASA 4.0

To pierwszy przypadek, gdy autonomiczny samochód uczestniczył w śmiertelnym wypadku. Jak poinformowała policja z Tempe do wypadku doszło w niedzielny wieczór. Pojazd Uber jechał w trybie autonomicznym (z kierowcą za kierownicą, co jest wymagane przez prawo) i potrącił 49-letnią kobietę, która przechodziła przez ulicę prowadząc rower. Jak podają lokalne media z Arizony, piesza – Elaine Herzberg – przechodziła przez jezdnię w miejscu, gdzie nie było przejścia dla pieszych. Po potrąceniu została przewieziona do szpitala. Tam zmarła.

National Highway Traffic Safety Administration i National Transportation Safety Board informują, że wysłały swoje zespoły do Tempe, w celu zbadania okoliczności wypadku.

Szefowa Uber Dara Khosrowshahi na Twitterze napisała, że z Arizony nadeszła „niezwykle smutna wiadomość”. Podkreśliła, że firma myśli o rodzinie ofiary i pracuje z miejscowymi służbami, by „zrozumieć, co tam się stało”.

Anthony Foxx, były sekretarza transportu Stanów Zjednoczonych w administracji prezydenta Baracka Obamy, nazwał wypadek w Tempe „pobudką dla całego przemysłu [motoryzacyjnego, pracującego nad autonomicznymi samochodami] i rządu, aby nadać wysoki priorytet bezpieczeństwu” w takich pracach.

Uber rozpoczął testowanie autonomicznych samochodów w 2016 r. w Pittsburgh. Firma testowała też takie pojazdy w San Francisco, Toronto i okolicy Phoenix, w tym w Tempe. Rok temu, po wypadku Volvo Uber w Arizonie, testy zawieszono. Wkrótce program zaczął być kontynuowany. Teraz – po śmiertelnym potrąceniu w Tempe – Uber znów wstrzymał testy w USA.

 

ai