Connect with us

Pojazdy

Policja ujawniła wideo ze śmiertelnego potrącenia pieszej przez autonomiczne auto w USA

Policja z Arizony ujawniła zapis wideo ze śmiertelnego wypadku z udziałem autonomicznego samochodu. Widać na nim, że piesza przeszła przez trzy pasy jezdni, zanim najechało na nią auto Uber. Dlaczego nie zadziałały radary, które działają również w nocy?

Opublikowano

-

Policja z Arizony ujawniła zapis wideo ze śmiertelnego wypadku z udziałem autonomicznego samochodu. Widać na nim, że piesza przeszła przez trzy pasy jezdni, zanim najechało na nią auto Uber. Dlaczego nie zadziałały radary, które działają również w nocy?

Zapis kamery z wypadku autonomicznego samochodu Uber w Tempe, USA. Fot. YouTube

Na kamerze z wnętrza pojazdu widać, że kobieta siedząca w autonomicznym samochodzie Uber tuż przed wypadkiem nie patrzy na drogę. Źródło: YouTube

Coraz więcej wiadomo o śmiertelnym wypadku z udziałem autonomicznego samochodu testowanego przez Uber. Volvo XC90 w niedzielny wieczór potrąciło pieszą w Tempe na przedmieściach Phoenix. Policja doprecyzowała, że ofiarą była bezdomna kobieta – mająca 49 lat Elaine Herzberg, która po potrąceniu zmarła w szpitalu.

Funkcjonariusze w środę ujawnili zapis wideo z wypadku. Widać, że samochód poruszał się wieczorem prawym pasem wielopasmowej jezdni. W pewnym momencie nagle w światłach reflektorów pojawia się kobieta prowadząca rower. Według amerykańskich mediów z dużym prawdopodobieństwem piesza dopuszcza się „jaywalking” – czyli przechodzenia przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. Nagranie kończy się uderzeniem samochodu w pieszą.

Drugi ujawniony obraz pochodzi z wnętrza pojazdu. Widać, że w testowanym autonomicznym samochodzie Uber jedzie kobieta (prawo w USA dotyczące testowania takich pojazdów wymaga obecności w nich człowieka). Kobieta zaledwie raz zerka na drogę, głównie patrzy w dół, na coś we wnętrzu samochodu. Głowę podnosi dopiero w chwili wypadku lub ułamki sekund przed nim – na jej twarzy odmalowuje się wówczas przerażenie.

Zapis filmowy będzie jednym z kluczowych dowodów w postępowaniu wyjaśniającym wypadek, które prowadzi amerykańska policja oraz specjalne komisje z organów zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego.

Najważniejsze pytanie, na jakie trzeba będzie odpowiedzieć dotyczyć będzie systemów zamontowanych w autonomicznym samochodzie Uber. Dlaczego czujniki w samochodzie nie zareagowały? Wiadomo już bowiem – i potwierdza to nagranie – że piesza pokonała trzy pasy ruchu zanim znalazła się na tym, po którym jechało autonomiczne auto. Takie pojazdy wyposażane są w kamery oraz systemy radarowe. Te drugie systemy rejestrują obiekty na drodze również w nocy. Brak światła nie jest dla nich przeszkodą. System LIDAR powinien wykryć pieszą i zadziałać. Specyfikacja techniczna samochodu testowego Uber nie jest jawna.

Po tym wypadku Uber wstrzymał wszystkie testy autonomicznych samochodów.

ai